VPS vs Dedicated Hosting – Bilmeniz Gereken Her Şey

En iyi barındırma sağlayıcı bulmak zor ama doğru barındırma planı sonuçlandırmak için hayal kırıklığı getirebilir. Mevcut barındırma seçenekleri arasındaki farkı bilmiyorsanız, bir barındırma planı seçerken rahatsız edici davranışınızın bir nedeni olabilir. Bu karışıklığın üstesinden gelmek için, hosting için iki umut verici seçenek daha tartışacağız, VPS ve Dedicated.


Daha sonra bu hosting planları arasındaki fark nedir ve onları web siteleri için var kılan parametreler nelerdir bir soru geliyor. Sonraki paragraflarda tartışacağız, ancak temel terimlerle başlayalım.

VPS Nedir?

VPS, bir sanal özel sunucu. Genellikle, VPS sanal bir makinedir, yani bir hizmet olarak kullanır ve internet barındırma hizmeti tarafından teslim edilir. Ayrıca sanal adanmış sunucu (VDS) adı da bilinir.

VPS, güvenilir barındırma hizmetlerinin yanı sıra daha güvenli & web siteleriniz için uyumlu çözümler. Bu nedenle, birden fazla kullanıcı tarafından kullanılır. Bu nedenle, tüm sunucuyu kiralamaktan daha ucuzdur. Genellikle, bu tür barındırma, orta düzey trafiği olan ve paylaşılan barındırma paketlerinin sınırını aşan ve yine de özel bir sunucunun kaynağını gerektirmeyen web sitesi sahipleri tarafından kabul edilir..

VPS çözümlerinin en büyük avantajı, bir barındırma hizmetinden daha fazlasıdır. Etkili iş performansı için, birden fazla barındırma planına sahip olmak çok önemlidir.

VPS’nin İşleyişini Anlamak İçin Biraz Işık Verelim:

Sanallaştırma teknolojisini kullanarak, barındırma sağlayıcınız işletim sisteminin üzerindeki sanal bir katmanı düzeltir. Sanal duvarlar farklı bölümlerdeki sunucuları ayırır, böylece bir kullanıcının kendi işletim sistemini (OS) ve yazılımını kurması kolaydır.

VPS orijinal ve özel bir sunucudur, çünkü işletim sistemi düzeyinde dosyaları kullanıcının gereksinimlerine göre böler. Bu eylemle disk alanı, CPU çekirdeği gibi kaynaklarınız güvende ve garantili kaynakları başkalarıyla paylaşmaya gerek yok.

VPS Hosting’in Artıları:

 • Diğer herhangi bir barındırma sunucusuna kıyasla güvenilir özelliklerle birlikte hızlı bir barındırma sunucusudur.
 • Bellek veya işleme gibi kaynaklar sunucu tarafından sağlanır ve bu kaynakların doğru çalıştığı ve herhangi bir dalgalanma olmadan kararlı kaldığı garanti edilir..
 • Diğer sunucu kullanıcılarında sorunlar oluşursa web siteniz etkilenmez. Sunucunuzun ömrünün keyfini özgürce çıkarabilirsiniz.
 • VPS sunucusu ile süper kullanıcı (kök) erişimi elde edersiniz.
 • Yüksek gizlilik oranı. Önemli dosyalarınız ve veritabanlarınız diğer sunucu kullanıcıları tarafından saldırıya uğramaktan saklanır.
 • Web siteniz büyüdüğünde, otomatik olarak CPU, RAM ve bant genişliği gibi sunucu kaynakları geliştirileceği için güncelleme hizmetlerinin keyfini çıkarabilirsiniz..

VPS Hosting Eksileri:

 • Paylaşılan barındırma ile karşılaştırıldığında daha pahalı bir sunucudur.
 • Sunucuyu doğru bir şekilde yönetmek için derin teknik bilgi gereklidir.
 • Yapılandırılan sunucular uygun olmayan şekilde güvenliğiniz etkilenebilir.

Dedicated Hosting Nedir?

Dedicated Hosting Nedir

Özel bir barındırma veya özel sunucu aynı şeydir. Bu istemci barındırma bir bütün sunucu ve kaynakları kiralayan veya kiralayan bir tür internet. Bu nedenle, özel hosting paketleri seçtiğiniz donanım ve kaynakların türüne bağlıdır.

Bu barındırma planı, daha yüksek trafiğe sahip WordPress web siteleri için mükemmeldir.

Dedicated Hosting Avantajları:

 • Güvenli: Dedicated seçiminize göre donanım, işletim sistemleri, vb seçmek için tam yetkiye sahip olarak daha güvenilir hosting. Bu durumda, bir sunucuyu başkalarıyla paylaşmanıza izin verilmez, bu nedenle bir dizi potansiyel tehdit ortadan kaldırılır. Bunun çarpıcı örneği, herhangi bir hesap paylaşılan barındırma sonra otomatik olarak saldırıya uğradıysa, diğer tüm hesapların saldırıya uğradığı ancak adanmış barındırma ile bu tür risklerin yasaklanmasıdır..
 • Esnek: Özel bir sunucuya sahip olmak, onu herhangi bir şekilde kullanabileceğiniz anlamına gelir. Sunucu yapılandırmasını değiştirmenin yanı sıra yeni yazılım veya programlar yükleme esnekliği sağlar. Başka bir deyişle, kendi sunucunuz size tarzınızda kontrol etmek için tüm hakları sunar.
 • Kaynaklar: Tüm kaynaklar ve bağlantı yalnızca sunucunuza ait olacaktır. Bu parametrelerle başka hiçbir katılımcı ağırlanmaz.
 • Daha iyi performans: Sunucu, bir gün binlerce müşteriyi işleyebildiği için en iyi performans sergiliyor. Kendi kaynaklarınızla web sitenizin performansını artırabilirsiniz. Böylece çalışmanızla daha iyi bir sonuç ortaya çıkacaktır..
 • Depolama alanı: Müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için gereken disk alanına ve RAM’e karar verme şansına sahipsiniz. Ayrıca, belirli bir kaynak kullanmıyorsanız herhangi bir miktar ödemeniz gerekmez..

Dedicated Hosting Dezavantajları:

 • Büyük yatırım: Özel barındırma diğer hosting planlarından çok daha pahalıdır. Yüksek performansı kabul etmek için bu maliyete değer. Bu nedenle müşterilerinizin talebine göre hosting planına önceden karar vermek çok önemlidir.
 • Kullanılabilirlik: Elinizi özel bir sunucuya koymak istiyorsanız, teknik bilgi temel taleptir. Deneyimli değilseniz, bu sunucuda bir tutuş olması çok zordur. Sadece bir as birey yazılım yükleyebilir, günlük bakım yapabilir ve diğer görevleri kontrol etmek için uygulanabilir. Bu nedenle, kullanılabilirliği biraz zor.

VPS ve Dedicated Hosting Arasındaki Fark

Paylaşımlı barındırma düzenli kullanıcısıysanız, barındırma planınızı yükseltmek için doğru zamandır. VPS ve özel sunucu arasındaki farka gitmeden önce, kavramı daha net anlamanıza yardımcı olacak bazı temel kavramları inceleyelim.

Neredeyse Özel Hosting:

VPS sanal gerçekliğe benzer, sanki başkalarıyla ilişkilendirmek için küçük bir alanınız var. VPS, mevcut kaynakların birden fazla web sitesi tarafından paylaşıldığı paylaşılan barındırma ile paraleldir. Adanmış ve VPS hosting karşılaştırırsanız, kaynaklara uygulanan kısıtlamalarda bir fark var.

Buna ek olarak, kaynak tahsisi, bir kullanıcı diğerinin kaynaklarından yararlanamayacak şekilde sınıflandırılır. Bunun çarpıcı örneği, bir daireniz varsa, başka birinin oturma odasına girmenize izin verilmez ve bunun tersi.

Dedicated Hosting Tamamen Size Ait:

Adanmış bir sunucu adıyla tamamen anlaşılabilir. Tamamen hizmet vermeye adamıştır. Temel olarak, size boş bir sunucu sunulur ve ne istersen ekleyebilirsiniz.

Özel bir sunucu, ortam ve VPS üzerinde hiçbir kontrole sahip olmadığınız, ortamınız üzerinde çok az kontrole sahip olduğunuz ortak bir planla çelişiyordu. Bu nedenle, bu senaryoda, sunucuya yüklenen yazılımı tam olarak denetleyebileceğiniz donanıma bir parmak doğrultun.

VPS ve özel barındırma hakkında daha fazla çalışmak için aşağı kaydırın, aşağı kaydırın.

VPS ve Dedicated Hosting Karşılaştırılabilir Özellikleri

Maliyet:

Açıklamada, VPS planlarının adanmış sunuculara kıyasla düşük maliyetli olduğuna şüphe yok. Bunun nedeni, bir ana bilgisayar tek bir sunucuya birden fazla kullanıcı yerleştirdiğinde; her müşteri için düşük bir fiyat talep edecekleri açıktır.

Düşük uçlu özel sunucu size biraz daha pahalıya mal olur, ancak Premium Dedicated sunucu hizmetine giderseniz, güçlü bir kurulumla yüksek sınıf donanım sunduğundan oldukça yüksektir..

Güvenlik:

Kuşkusuz, özel ve VPS hosting güvenli planlar. VPS hosting güvenlidir, ancak özel hosting üst düzey bir koruma sağlar, bu da isteğinize göre herhangi bir yazılımı yüklemeye uygun olduğunuz ve hiçbir risk faktörü olmayacağı anlamına gelir. Ancak, özel barındırmada, VPS’ye kıyasla herhangi bir güvenlik ihlali üzerinde% 100 kontrolünüz var.

Verim:

Şaşırtıcı bir şekilde, ama söylemelisiniz ki, adanmış performans VPS’den daha güçlüdür. Muazzam kaynakların kullanılabilirliği sayesinde, siteniz yükleme hızını etkilemeden büyük trafikle kolayca başa çıkabilir. Aksine, VPS’nin de yüksek yükleme hızı vardır, ancak birden fazla site bir sunucuya indiğinde, yavaş hızdan muzdarip olabilir.

Yapılandırma ve Özelleştirme:

VPS hosting ve özel hosting yönetilen ve yönetilmeyen planlar sunar ve bu planlar bir önceki aya göre iyi kaynaklara sahiptir. VPS hosting, aylık sınırınızı geçerseniz komşulardan (diğer sitelerden) kaynak ödünç alabileceğinden biraz farklıdır.

Ölçeklenebilirlik:

Bu durumda, VPS yarışmayı kazanır. VPS hosting, paylaşılan veya özel hosting gerektiren siteyi destekler. Bir site VPS ile işbirliği yaparak gerekli hedefe ulaşabilir. Diğer taraftan, adanmış barındırma doğrudan yardıma ihtiyacı olan siteye yardım sunuyor.

Kaynak Tahsisi:

Kesinlikle, bonus noktası adanmış barındırma kategorisine gider. İstediğiniz kadar kaynak kullanabilirsiniz, ancak VPS barındırmada, sağlanan kaynakların biraz dikkatli olması gerekir, ancak herhangi bir yarışmanın bir parçası değildir.

Sonuç kısmında, hem VPS hem de özel hosting güvenilir ve pahalı planlar. Ancak belirli bir süre sonra, paylaşılan bir barındırma paketi bırakın ve başka bir seçeneğe atlamak iyi bir karardır. Sadece yatırım yaptığınızı elde edersiniz ve daha fazla yatırım yaptığınızda, daha net sonuçlar elde edersiniz..

Ayrıca okuyun,

 • En İyi VPS Hosting Sağlayıcıları
 • En İyi Özel Hosting Sağlayıcıları

Yazar Bio: Jerry Peres sahibi Easy.gr Premium Dedicated sunucu hizmetleri sunmak için. Bütçenize uygun olağanüstü planları var. Uzman akıllarından 7/24 teknik destek alacaksınız. Büyük becerilerle, tüm gelişmiş kontrol panellerinin yanı sıra diğer hizmetleri de ele alırlar.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me