Ako sa stať programátorom: Definitívna príručka

Proces stať sa programátorom je dlhý a náročný, ale zároveň aj prínosný. Môže to byť tiež zábava, ak sa to urobí správne!


Ako sa stať programátorom

Všetci vieme, že učebné programovanie vyžaduje tvrdú prácu. Problém je v mnohých návodoch, ako sa stať programátorom, ktorý sa snaží zastrašiť čitateľov. Alebo im navrhujú, aby sa zapísali do drahých programov na svojej miestnej univerzite. Ale to nie je to, čo chceme.

Chceme vám povedať, ako môžete vylepšiť svoje programovacie zručnosti bez toho, aby ste veľa utrácali! Pozrime sa, ako sa stať počítačovým programátorom za primeranú cenu.

10 jednoduchých krokov na to, aby ste sa stali odborným programátorom

Pokryli sme všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako sa stať programátorom. Prejdeme sa podrobne všetkými základmi, aby ste nemali žiadne problémy! Pozrime sa na desať ľahkých krokov tejto obohacujúcej cesty!

1. Urobte gól a dôsledne ho dodržiavajte

Prvým krokom je, samozrejme, stopercentná istota, že sa stanete programátorom. Takže skôr, ako začnete, premyslite celú vec a plne sa k tomu zaviazajte. Vedzte, že krivka učenia bude zložitá a prvých pár lekcií by ste mohli mať ťažké.

Keď sa však naučíte základy, pre vás bude programovanie dosť zábavné. V skutočnosti je to od tej doby jednoduchšie. Najprv si prečítajte dostupné materiály. Ak to považujete za zaujímavé a ste si istí, že sa ho čoskoro nevzdáte, potom sa naň vážne pozerajte.

2. Vyberte svoj programovací jazyk

Ďalším krokom je výber ideálneho programovacieho jazyka, ktorý sa chcete naučiť. Toto je pravdepodobne najťažšie rozhodnutie a pred výberom musíte zvážiť všetky aspekty. Medzi populárne možnosti v súčasnosti patrí JavaScript, Ruby on Rails, Python a Java. Aj keď existuje veľa možností, kľúč by nemal byť ohromený.

Môžete začať zameraním na jeden jazyk. Nezačínajte sa učiť dva alebo viac od začiatku. Akonáhle budete mať pevnú kontrolu nad jedným z nich, môžete sa presunúť do iného.

Pamätajte, že musíte byť trpezliví. Musíte sa naučiť všetky základy bez toho, aby ste niečo preskočili. Odporúčame začať s Ruby on Rails. Nielen, že je efektívny, ale je tiež ľahší ako niekoľko ďalších jazykov. Navyše, keďže ide o otvorený zdroj, je k dispozícii obrovská komunita vývojárov. Môžete tak bezplatne získať prístup k mnohým zdrojom.

3. Cvičte v maximálnej možnej miere

Ďalším krokom v tom, ako sa stať programátorom, je prax. Bez ohľadu na to, aký jazyk si vyberiete, iba jeho precvičenie vám pomôže naučiť sa. Nie je skratka. Stanovte časový rámec na precvičovanie každý deň. Je nevyhnutné, aby ste neustále skúšali rôzne kódy bez ohľadu na to, čo sa stane. Ak niektorej časti nerozumiete, pozrite si príručky alebo návody dostupné online.

Nie je to také ťažké, ako sa zdá. Podľa odborníkov môžu študenti naučiť jazyk štyri mesiace až desať mesiacov. Takže choďte na cvičenie!

4. Dozviete sa viac o programovacích nástrojoch & Staňte sa profesionálom

Nájdenie najlepšieho nástroja, s ktorým ste úplne spokojní, vám môže veľa pomôcť v praktickom živote. Napríklad Codecademy je skvelá bezplatná platforma zdrojov. Do prehliadača musíte zadať iba text a dostanete skóre podľa výkonnosti. Ale to nie je to, čo skutočne robí programátor.

Tieto bezplatné zdroje sa môžete naučiť. Musíte však použiť nástroje, ktoré programátori používajú na nácvik. Niektoré skvelé možnosti pre Ruby on Rails zahŕňajú Opal, Breakman, Bullet, Hobo a Pry. Medzitým pre PHP sú niektoré ideálne nástroje Netbeans, Eclipse a PHPStorm. Na internete nájdete množstvo inštruktážnych videí, pomocou ktorých sa môžete naučiť, ako tieto nástroje efektívne využívať.

5. Naučte sa čítať kód

Väčšina ľudí má sklon tento krok preskočiť. Dobrý programátor však dokáže čítať existujúci kód a podľa toho ho upraviť. Po prečítaní kódu môžete zistiť, ako program funguje. Tým sa tiež urýchli proces učenia. Na získanie existujúceho kódu môžete použiť dokumentáciu ako GitHub a potom ju odladiť, aby ste zistili, ako sa spúšťa. Vyberte iba jeden a prejdite si každý riadok. Akonáhle ste v tom schopní, môžete písať kód sami.

6. Staňte sa súčasťou spoločenstva

Jednou z podstatných častí toho, ako sa stať programátorom, je stať sa členom komunity. V skutočnosti môže byť výber jedného pre vás vynikajúci. Ako súčasť komunity získate tlak potrebný na úspech na tejto namáhavej ceste. Navyše práca v skupine robí proces učenia bezbolestným.

Ak narazíte na problém, môžete ľahko požiadať o pomoc. Zatiaľ čo skupiny osôb sú skvelé, nie sú vždy k dispozícii. Preto sa pokúste držať online komunít, kde je podpora k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Na začiatku si môžete zvoliť komunitu Reddit, Stack Overflow a DEV. Všetky majú rad programátorov od začiatočníkov až po expertov.

7. Využite svoje projekty & Postavte ich

Pozeranie tutoriálov alebo videí je síce zábavné, ale iba to nebude dobré. Ďalším krokom by preto malo byť využitie vašich nadobudnutých zručností pri stavbe projektu. Predtým, ako sa pripojíte ku skupine, vyskúšajte najskôr samostatný projekt. Po vytvorení úspešných programov sa pripojte k skupine, kde budete spoločne pracovať na úlohách.

8. Práca na vaše načasovanie

Aj keď je skvelé, že projekty môžete vytvárať sami, ak vám dokončenie projektu zaberie dosť času, musíte svoje zručnosti vyleštiť. Aby ste si urobili kariéru z vašich počítačových programovacích schopností, musíte byť vysoko produktívni. Budete súčasťou mnohých projektov a údržba všetkých môže byť ťažká, ak ste pomalý. Ďalším krokom je teda zrýchlenie.

9. Naučte sa ďalšie jazyky

Keď ovládate jeden jazyk, začnite pracovať na ostatných. Nestačí len držať sa jedného. V skutočnosti sa stať expertom na viac ako jeden jazyk vám môže otvoriť obrovské príležitosti. Aj keď je to veľa práce, môže to byť veľmi prospešné pre vašu budúcnosť!

10. Majte vlastnú profesionálnu sieť

Budovanie projektov alebo stávanie sa súčasťou komunity pomáha rozširovať vašu sieť. Väčšina ľudí sa chce naučiť programovaniu, pretože chce zmenu kariéry.

Či už ide o dobre zavedenú kariéru alebo na voľnej nohe, budovanie siete zaisťuje úspech vašich schopností. V skutočnosti sa takto najíma väčšina nových programátorov. Môžete sa dobrovoľne zúčastniť na podujatiach, zúčastňovať sa stretnutí alebo dokonca začať blog. Tieto spôsoby sú ideálne na šírenie informácií o trhu s programovaním.

Existujú určité programovacie jazyky, ktoré sa musím učiť?

Ak ste práve začali kódovať, musíte sa pýtať, ktorý programovací jazyk sa najlepšie naučí. Alebo by ste mohli byť kódovacím veteránom, ktorý by chcel vyskúšať nový jazyk.

Ako sa teda môžete rozhodnúť, ktorú sa chcete naučiť? Počas svojej kariéry sa naučíte veľa programovacích jazykov. Napriek tomu je najlepšie prioritou jedného myslieť na projekty, ktoré chcete urobiť ako prvé. Takto sa môžete rozhodnúť:

Kľúčové body

Výber jazyka, ktorý sa má naučiť, sa často cíti ako konečné rozhodnutie, s ktorým sa budete dlho držať. To však vôbec neplatí. Aj keď máte pocit, že je to normálne, nezabudnite, že veľa skúsených vývojárov ovláda mnoho rôznych jazykov.

Zatiaľ čo jeden program môže vyžadovať Ruby, iný môže potrebovať C ++. Takže, bez ohľadu na jazyk, začnete s tým, že to nebude ten posledný. Keďže vývojári sú celoživotní študenti, musíte sa počas svojej kariéry oboznámiť s viac ako jedným programovacím jazykom.

Jazyky sú často podobné

Každý jazyk má, samozrejme, odlišné pravidlá a syntax a je navrhnutý tak, aby riešil určité problémy. Dobrá vec je, že všetci zdieľajú aj niektoré koncepty a podobnosti. Keď sa učíte jeden jazyk, ďalší jazyk sa naučí oveľa jednoduchšie, pretože budete mať základy.

Slávne programovacie jazyky

Akonáhle sa niektoré z nich dozviete, nájdete pomerne veľa pracovných príležitostí. Vaša poloha je ďalším dôležitým faktorom pri určovaní, ktorý z nich si vybrať. Napríklad, ak ste v malom meste, ktoré má iba niekoľko technologických spoločností, bude pre vás tá najužitočnejšia C ++.

Niektorí vzdialení vývojári a nezávislí umelci sa tiež rozhodnú špecializovať sa na jazyky, ktoré sa menej používajú. Takže sa im darí ako odborník v jazyku, ktorý mnohí nevedia. Ako začiatočník je však lepšie začať s bežným programovacím jazykom.

Pokiaľ ide o pracovné príležitosti, musíte zvážiť budúce vyhliadky zvoleného jazyka. Napríklad, Objective-C nemusí byť najlepší nápad, pretože viac vývojárov iOS sa rozhodlo pre Swift, do čoho spoločnosť Apple investuje..

Samozrejme je ťažké určiť, ktorý z nich je na vzostupe a ktorý bude čoskoro zastaraný. Preto je najlepšie zostať v slučke, venovať pozornosť a skúmať. Prejdite si webové stránky s hľadaním práce a spoznajte jazyky, do ktorých prichádzajú technickí obri.

Ktorá technológia vás zaujíma?

Predtým, ako sa rozhodnete zvoliť si jazyk, tiež premýšľajte o technológii, ktorá vás najviac zaujíma. Výber technológie najskôr uľahčí výber jazyka. Ak teda chcete vytvárať aplikácie pre MacOS alebo iOS, mali by ste začať učením Swift. Podobne pri vytváraní aplikácií pre Android by ste sa mali začať učiť Java, ktorá je oficiálnym vývojovým jazykom pre Android.

Pre vývoj hier je najlepšie sa naučiť jazyky založené na C. To všetko je dôkazom toho, že je najlepšie zvoliť si jazyk s ohľadom na to, čo vás zaujíma. Navyše, entuziazmus pre technológiu vám tiež pomôže prekonať ťažké časy počas výučby.

Naše odporúčané slávne programovacie jazyky v roku 2019

Slávne programovacie jazyky

JavaScript

Keďže je už zabudovaný vo webových prehľadávačoch, vyžaduje si na spustenie najmenej nastavenia. Okrem toho je jeho syntax pomerne jednoduchá. Učiť sa JavaScript je nevyhnutné, ak chcete pre webové prehliadače vytvoriť neuveriteľne interaktívne veci.

krajta

Python je známy svojou veľkou schopnosťou aj napriek svojej jednoduchosti. Syntax nie je príliš prísna a kód je tiež ľahko čitateľný. Takže ak chcete začať s Linuxom, je to jazyk, ktorý sa treba naučiť.

Jáva

Toto je určite jeden z najslávnejších programovacích jazykov. Presadzuje tiež objektovo orientované princípy, ktoré sa často používajú v moderných jazykoch ako Python, C ++ a PHP. Používa sa tiež na rôzne účely a je skutočne praktickým jazykom.

C

Najobľúbenejší a najpoužívanejší programovací jazyk je C. Je to strojový jazyk, ktorý tvorí základ Linuxu. Pomocou C sa môžete naučiť, ako určitý program interaguje s hardvérom. Tiež sa môžete naučiť základy programovania na najnižšej úrovni. Kódovanie v C je však dosť striktné a má tiež strmú krivku učenia. Takže keď sa naučíte, ako efektívne kódovať, bude trvať dlho, kým sa naučíte dosť C na programovanie všetkého užitočného.

Užitočné tipy pre vašu programovaciu cestu

Teraz, keď viete, ako sa stať programátorom, uvádzame nasledujúce tipy, ktoré vám pomôžu na ceste:

Kód, keď môžete

Aj keď učenie viacerých jazykov má svoje výhody, má aj svoje nevýhody. Ak prestanete kódovať, keď sa naučíte jazyk, vaša tvrdá práca nebude k ničomu. Keď budete mať šancu, musíte si precvičiť svoje zručnosti.

Vyskúšajte sami seba

Nemôžete sa stať odborníkom, ak si z času na čas nevytvoríte výzvu. Presadenie sa je ideálny spôsob, ako zvládnuť svoje novo nadobudnuté zručnosti v krátkom čase.

Prispejte niečím do komunít

Existuje mnoho komunít s otvoreným zdrojom. Prispieť tým, že môže dôjsť k významnému medzníku. Pomáha to zlepšovať vaše programovacie zručnosti a stáva sa súčasťou väčšej komunity.

Spojte sa s programátormi

Partnerstvo so skúsenými programátormi je tiež ďalším skvelým trikom, aby sa stal odborníkom. Keďže majú viac vedomostí, môžu vás dobre viesť.

Realizujte svoju špecializáciu

Každý programátor neovláda všetky jazyky, ktoré poznáte. V skutočnosti je väčšina ľudí najlepšia iba v niekoľkých jazykoch. Znalosť vašej špecializácie vám teda bude veľmi prospešná, pokiaľ ide o skupinové projekty.

Zostaňte v obraze

Je nevyhnutné, aby ste boli neustále informovaní o najnovšom vývoji. Robte rozsiahly výskum alebo čítajte knihy, aby ste sa naučili nové triky s kódovaním. Keďže sa technológia rýchlo mení, bude veľmi výhodné zostať v aktuálnom stave.

Sekcia FAQ

Koľko času je potrebné na to, aby ste sa stali programátormi?

Spravidla trvá dva roky, kým študenti s bakalárskym vzdelaním ukončia magisterský titul v odbore počítačového programovania. Magisterský program predstavuje komplexnejšie predmety v porovnaní s tými, ktoré sú obsiahnuté v bakalárskych alebo pridružených programoch.

Aké vzdelávacie kvalifikácie sa musia stať programátorom?

Väčšina zamestnávateľov požaduje od programátorov bakalárske štúdium. Titul by mohol byť pre oblasti ako informačné systémy, matematika a informatika. Avšak, tam sú niektoré práce, ktoré vyžadujú magisterský titul.

Je potrebné mať titul pre programovacie zamestnanie?

Zatiaľ čo mnoho počítačových programátorov má bakalárske vzdelanie, niektorí zamestnávatelia zamestnávajú zamestnancov s pridruženým titulom. Navyše, ak sa chcete stať sieťovým architektom, budete potrebovať titul z oblasti počítačovej vedy.

Aký je plat programátora na základnej úrovni?

Priemerný ročný plat pre programátorov základnej úrovne je až 80 500 dolárov a len 20 000 dolárov. V súčasnosti sa väčšina platov pre programátorov základnej úrovne v USA pohybuje od 35 000 do 62 500 dolárov.

Záverečné myšlienky

Akonáhle ste skúsený programátor, technologický svet vás určite ocení. Pravda je; dopyt po kvalifikovanom programátorovi sa v najbližšej budúcnosti nespomalí.

Takže je možné, aby ste zdokonalili svoje zručnosti a vybudovali si skvelú kariéru. Ak chcete uspieť, v konečnom dôsledku nezabudnite pozorne sledovať nášho sprievodcu!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me