Nasıl Programcı Olunur: Kesin Kılavuz

Programcı olma süreci uzun ve zorlayıcı ancak ödüllendirici bir süreçtir. Doğru yapılırsa eğlenceli olabilir!


Nasıl Programcı Olunur

Hepimiz biliyoruz ki, öğrenme programlaması sıkı çalışma gerektirir. Sorun, bir programcı olmak için okuyucuları korkutmaya çalışmanın birçok rehberidir. Ya da yerel üniversitelerindeki pahalı programlara katılmalarını önerirler. Ama istediğimiz bu değil.

Çok fazla harcamadan programlama becerilerinizi nasıl geliştirebileceğinizi anlatmak istiyoruz! Öyleyse, makul bir fiyata nasıl bilgisayar programcısı olunacağını görelim.

Uzman Programcı Olmak İçin 10 Kolay Adım

Nasıl programcı olacağınız hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele aldık. Sorununuz olmaması için tüm temel bilgileri ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz! Bu ödüllendirici yolculuğun on kolay adımını görelim!

1. Bir Hedef Yapın ve Kesinlikle İzleyin

Tabii ki, ilk adım programcı olmaktan yüzde yüz emin olmaktır. Bu yüzden başlamadan önce, her şeyi düşünün ve tamamen taahhüt edin. Öğrenme eğrisinin zor olacağını bilin ve ilk birkaç dersi zor bulabilirsin.

Ancak, temel bilgileri öğrendikten sonra programlamayı oldukça eğlenceli bulacaksınız. Aslında bundan sonra kolaylaşıyor. Mevcut malzemeleri inceleyerek başlayın. İlginç bulursanız ve yakında hiçbir zaman vazgeçmeyeceğinizden eminseniz, ciddiye bakın.

2. Programlama Dilinizi Seçin

Bir sonraki adım, öğrenmek istediğiniz ideal programlama dilini seçmektir. Bu muhtemelen en zor karardır ve birini seçmeden önce tüm yönleri göz önünde bulundurmalısınız. Günümüzde bazı popüler seçenekler arasında JavaScript, Ruby on Rails, Python ve Java bulunmaktadır. Çok sayıda seçenek olsa da, anahtar bunalmamaktır.

Bir dile odaklanarak başlayabilirsiniz. Baştan iki ya da daha fazlasını öğrenerek başlamayın. Bunlardan birinin üzerinde sağlam bir tutuşunuz olduğunda, diğerine geçebilirsiniz.

Unutma, sabırlı olmalısın. Hiçbir şeyi atlamadan tüm temel bilgileri öğrenmelisiniz. Ruby on Rails ile başlamanızı öneririz. Sadece verimli olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer bazı dillerden daha kolaydır. Ayrıca, açık kaynak kodlu olduğu için çok sayıda geliştirici topluluğu mevcuttur. Böylece, birçok kaynağa ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

3. Mümkün olduğunca çok pratik yapın

Programcı olmanın bir sonraki adımı pratik yapmaktır. Seçtiğiniz dilden bağımsız olarak, yalnızca pratik yapmak öğrenmenize yardımcı olacaktır. Kısayol yok. Her gün pratik yapmak için bir zaman aralığı düzeltin. Ne olursa olsun farklı kodları denemeye devam etmeniz gerekir. Belirli bir bölümü anlamadıysanız, çevrimiçi olarak sunulan kılavuzlara veya eğiticilere göz atın.

Göründüğü kadar zor değil. Uzmanlara göre, öğrencilerin bir dil öğrenmesi dört ay ila on ay sürebilir. Yani, pratik yap!

4. Programlama Araçları Hakkında Bilgi Edinin & Profesyonel Olun

Tamamen rahat olduğunuz en iyi aracı bulmak, pratik yaşamınızda size çok yardımcı olabilir. Örneğin, Codecademy harika bir ücretsiz kaynak platformudur. Yalnızca bir tarayıcıya yazmanız gerekir ve performansınıza göre puanlanırsınız. Ama bir programcının gerçekte yaptığı bu değil.

Öğrenmek için bu ücretsiz kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Ancak, programcıların pratik yapmak için kullandığı araçları kullanmalısınız. Ruby on Rails için harika seçenekler arasında Opal, Breakman, Bullet, Hobo ve Pry sayılabilir. Bu arada, PHP için bazı ideal araçlar Netbeans, Eclipse ve PHPStorm’dur. İnternette bu araçları etkili bir şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenebileceğiniz çok sayıda öğretici video bulacaksınız.

5. Kod Okumayı Öğrenin

Çoğu insan bu adımı atlama eğilimindedir. Bununla birlikte, iyi bir programcı mevcut kodu okuyabilir ve daha sonra buna göre değiştirebilir. Kodu okuyabildiğinizde, programın nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz. Bu aynı zamanda öğrenme sürecinizi de hızlandırır. Mevcut kodu almak için GitHub gibi belgeleri kullanabilir ve nasıl çalıştığını öğrenmek için hata ayıklayabilirsiniz. Sadece birini seçin ve her satırda ilerleyin. Yetkin olduktan sonra, kendi başınıza kod yazabilirsiniz.

6. Bir Topluluğun Parçası Olun

Programcı olmanın önemli bir parçası bir topluluğa katılmaktır. Aslında, birini seçmek sizin için harika olabilir. Bir topluluğun bir parçası olarak, bu zorlu yolculukta başarılı olmak için gereken baskıyı elde edersiniz. Ayrıca, bir grupta çalışmak öğrenme sürecini oldukça acısız hale getirir.

Bir sorunla karşılaşırsanız, kolayca yardım isteyebilirsiniz. Şahsen gruplar harika olsa da, her zaman mevcut değildir. Bu nedenle, 7/24 desteğin bulunduğu çevrimiçi topluluklara bağlı kalmaya çalışın. Başlangıç ​​olarak Reddit, Yığın Taşması ve DEV topluluğunu tercih edebilirsiniz. Bunların hepsinde yeni başlayanlardan uzmanlara kadar çeşitli programcılar var.

7. Projelerinizden Yararlanın & Oluşturun

Eğiticileri veya videoları izlemek eğlencelidir, ancak bunu yapmak hiç de iyi olmayacaktır. Bu nedenle, bir sonraki adım, kazanılmış becerilerinizi bir proje oluşturmak için kullanmak olmalıdır. Bir gruba katılmadan önce, önce solo bir projeyi deneyin. Bazı başarılı programlar yaptıktan sonra, görevler üzerinde birlikte çalışmak için bir gruba katılın.

8. Zamanlamalarınız Üzerinde Çalışın

Projeleri kendiniz oluşturabilmeniz harika olsa da, bir projeyi tamamlamanız çok zaman alırsa, yeteneklerinizi parlatmanız gerekir. Bilgisayar programlama becerilerinizden kariyer yapmak için yüksek düzeyde üretken olmanız gerekir. Çok sayıda projenin bir parçası olacaksınız ve yavaş olursanız hep birlikte tutmak zor olabilir. Yani, bir sonraki adım kendinizi daha hızlı hale getirmek.

9. Diğer Dilleri Öğrenin

Bir dilde ustalaştıktan sonra, diğer diller üzerinde çalışmaya başlayın. Sadece birine yapışmak yeterli olmaz. Aslında, birden fazla dilde uzman olmak sizin için büyük fırsatlar yaratabilir. Çok iş olsa da, geleceğiniz için son derece faydalı olabilir!

10. Kendi Profesyonel Ağınız Var

Proje oluşturmak veya bir topluluğun parçası olmak ağınızı genişletmenize yardımcı olur. Çoğu insan programlamayı öğrenmek ister çünkü kariyer değişikliği ister.

İster sağlam bir kariyer ister serbest çalışma için olsun, bir ağ oluşturmak becerilerinizin başarısını garanti eder. Aslında, çoğu yeni programcı bu şekilde işe alınır. Etkinliklerde gönüllü olabilir, toplantılara katılabilir, hatta bir blog bile başlatabilirsiniz. Bu yollar, programlama piyasası hakkındaki kelimeleri yaymak için idealdir..

Öğrenmem Gereken Bazı Programlama Dilleri Var mı?

Kodlamaya yeni başladıysanız, öğrenmek için en iyi programlama dilinin hangisi olduğunu merak etmelisiniz. Veya yeni bir dil denemek isteyen bir kodlama gazisi olabilirsiniz.

Peki hangisini öğrenmek istediğine nasıl karar verebilirsin? Kariyeriniz boyunca birçok programlama dili öğreneceksiniz. Yine de, önce yapmak istediğiniz projeleri düşünerek önceliğe sahip olmak en iyisidir. Nasıl karar verebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Anahtar noktaları

Öğrenmek için bir dil seçmek genellikle uzun süre takılı kalacağınız nihai karar gibidir. Ancak, durum böyle değil. Bunun normal olduğunu düşünürken, birçok deneyimli geliştiricinin birçok farklı dilde yetkin olduğunu unutmayın..

Bir program Ruby gerektirebilirken, başka bir program C ++ gerektirebilir. Yani, dilden bağımsız olarak, hangi dilde başlıyorsanız, bu son dil olmayacaktır. Geliştiriciler yaşam boyu öğrenenler olduğundan, kariyeriniz boyunca birden fazla programlama diline aşina olmanız gerekir.

Diller Genellikle Benzer

Tabii ki, her dil farklı kurallara ve sözdizimine sahiptir ve belirli sorunları çözmek için tasarlanmıştır. İyi olan şey, hepsinin de bazı kavramları ve benzerlikleri paylaşmasıdır. Yani, bir dil öğrenirken, bir sonraki dili öğrenmek çok daha basit hale gelir, çünkü temel bilgilere sahip olursunuz.

Ünlü Programlama Dilleri

Bunlardan bazılarını öğrendikten sonra oldukça fazla iş fırsatı bulacaksınız. Konumunuz hangisini seçeceğinizin belirlenmesinde önemli bir faktördür. Örneğin, sadece birkaç teknoloji şirketinin bulunduğu küçük bir kasabadaysanız, C ++ sizin için en faydalı olacak.

Bazı uzak geliştiriciler ve serbest çalışanlar, daha az kullanılan dillerde uzmanlaşmayı da tercih ederler. Bu yüzden, pek çok kişinin bilmediği bir dilde bir uzman olarak başarılı olurlar. Ancak, yeni başlayanlar için, anaakım bir programlama dili ile başlamak daha iyidir.

İş olanakları açısından, seçtiğiniz dilin gelecekteki beklentilerini göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, Objective-C en iyi fikir olmayabilir çünkü daha fazla iOS geliştiricisi Apple’ın yatırım yaptığı Swift’i tercih ediyor.

Tabii ki, hangisinin yükselişte olduğunu ve hangisinin yakında kullanılamayacağını belirlemek zor. Bu nedenle, döngüde kalmak, dikkat etmek ve araştırma yapmak en iyisidir. Teknoloji devlerinin girdiği dilleri öğrenmek için iş arama sitelerinde gezinin.

Hangi Teknoloji İlginizi Çekiyor?

Bir dili seçmeye karar vermeden önce, en çok ilgilendiğiniz teknolojiyi de düşünün. Teknolojiyi seçmek ilk önce bir dil seçmeyi çok daha kolay hale getirir. Dolayısıyla, MacOS veya iOS uygulamaları oluşturmak istiyorsanız, Swift öğrenmeye başlamalısınız. Benzer şekilde, Android uygulamaları oluşturmak için resmi Android geliştirme dili olan Java’yı öğrenmeye başlamalısınız.

Ayrıca, oyun geliştirme için, C tabanlı dilleri öğrenmek en iyisidir. Tüm bunlar, ilgilendiğiniz şeyi akılda tutarak bir dil seçmenin en iyisi olduğunun kanıtıdır..

2019’da Önerilen Ünlü Programlama Dilleriniz

Ünlü Programlama Dilleri

JavaScript

Zaten web tarayıcılarında yerleşik olduğundan, başlamak için en az kurulum gerektirir. Dahası, sözdizimi nispeten kolaydır. Web tarayıcıları için inanılmaz derecede etkileşimli şeyler yapmak istiyorsanız JavaScript öğrenmek çok önemlidir.

piton

Python, sadeliğine rağmen büyük yetenekleriyle ünlüdür. Sözdizimi hakkında çok fazla katılık yoktur ve kodun da okunması kolaydır. Linux’a başlamak için, bu öğrenilecek dil.

Java

Bu kesinlikle en ünlü programlama dillerinden biridir. Ayrıca Python, C ++ ve PHP gibi modern dillerde sıklıkla kullanılan nesne yönelimli ilkeleri de uygular. Aynı zamanda çeşitli amaçlar için kullanılır ve gerçekten pratik bir dildir.

C

En popüler ve yaygın olarak kullanılan programlama dili C’dir. Linux’un temelini oluşturan makine düzeyinde bir dildir. C ile, belirli bir programın donanımla nasıl etkileşime girdiğini öğrenebilirsiniz. Programlamanın temellerini en düşük seviyede de öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte, C’deki kodlama oldukça katıdır ve aynı zamanda oldukça dik bir öğrenme eğrisine sahiptir. Bu nedenle, verimli bir şekilde kod yazmayı öğrenirken, yararlı bir şey programlamak için yeterli C öğrenmeniz zaman alacaktır..

Programlama Yolculuğunuz için Yararlı İpuçları

Artık programcı olmayı bildiğinize göre, aşağıdakiler size yardımcı olabilir:

Yapabileceğiniz Kod

Birden fazla dil öğrenmenin faydaları olsa da, dezavantajları vardır. Bir dil öğrendikten sonra kodlamayı durdurursanız, sıkı çalışmanız işe yaramaz. Yani, şansınız olduğunda becerilerinizi geliştirmelisiniz.

Kendinize Meydan Okumayı Deneyin

Zaman zaman kendinize bir meydan okuma yapmazsanız uzman olamazsınız. Kendinizi zorlamak, yeni kazandığınız beceriyi kısa sürede öğrenmenin ideal bir yoludur.

Topluluklara Bir Şey Katın

Orada çok sayıda açık kaynaklı topluluk var. Orada bir şeye katkıda bulunmak önemli bir kilometre taşı olabilir. Bu, programlama becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur ve sizi daha büyük bir topluluğun parçası yapar.

Programcılar ile birlikte çalışın

Yetenekli programcılarla ortaklık yapmak da uzman olmanın bir başka harika yoludur. Daha fazla bilgiye sahip oldukları için size iyi rehberlik edebilirler.

Uzmanlığınızı Gerçekleştirin

Her programcı, bildiğiniz tüm dillerde yetkin değildir. Aslında, çoğu insan sadece birkaç dilde en iyisidir. Bu nedenle, grup projelerinde uzmanlık alanınızın size büyük fayda sağlayacağını bilmek.

Güncel kal

En son gelişmelerden haberdar olmak esastır. Yeni kodlama hileleri öğrenmek için kapsamlı araştırmalar yapın veya kitaplar okuyun. Teknoloji hızla değiştiği için, güncel kalmak son derece avantajlı olacaktır.

SSS Bölümü

Programcı Olmak İçin Ne Kadar Zaman Gerekiyor??

Genellikle, lisans derecesi olan öğrencilerin bilgisayar programında yüksek lisanslarını tamamlamaları iki yıl alır. Yüksek lisans programı, lisans veya önlisans programlarında kapsananlara kıyasla daha karmaşık konular sunar.

Programcı Olmak İçin Hangi Eğitimsel Niteliklere İhtiyaç Var??

Çoğu işveren programcılardan lisans derecesini talep eder. Derecesi bilgi sistemleri, matematik ve bilgisayar bilimi gibi alanlar için olabilir. Ancak, yüksek lisans derecesi gerektiren bazı işler var.

Programlama İşi için Dereceye Sahip Olmak Gerekir mi?

Birçok bilgisayar programcısı lisans derecesine sahipken, bazı işverenler ön lisans derecesi ile çalışanları işe almaktadır. Ayrıca, bir ağ mimarı olmak istiyorsanız, bir bilgisayar bilimi derecesine ihtiyacınız olacak.

Giriş Seviyesi Programcısının Maaşı Nedir??

Giriş seviyesi programcılar için yıllık ortalama maaş 80.500 $ ‘a kadar ve 20.000 $’ a kadar düşmektedir. Şu anda, ABD genelinde giriş seviyesi programcılarının maaşlarının çoğu 35.000 $ ile 62.500 $ arasında değişiyor.

Son düşünceler

Yetenekli bir programcı olduğunuzda, teknoloji dünyası sizi kesinlikle takdir edecektir. Gerçek şu ki; yetenekli bir programcıya olan talep en azından yakın gelecekte yavaşlamaz.

Böylece, becerilerinizi geliştirmeniz ve harika bir kariyer inşa etmeniz mümkündür. Sonuç olarak, başarılı olmak istiyorsanız, rehberimizi yakından takip ettiğinizden emin olun.!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me