Hızlı ve Kolayca Node.js’yi En Son Sürüme Güncelleştirme: Kesin Kılavuz

Popüler bir açık kaynak teknolojisi olan Node.js her zaman geliştirilmektedir. İyi performans sağlamak için sık sık güncelleme yapılır. Node.js’yi en son sürüme nasıl güncelleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır!


Node.js'yi en son sürüme güncelleştirme

Tıpkı diğer açık kaynaklı ortamların çoğunluğu gibi, Node.js de oldukça hızlı gelişen bir proje haline geldi. Neredeyse iki haftadan sonra, hem güvenliği hem de istikrarı artırmak için bir güncelleme veya diğeri var. Güncellemeler sadece bir sürüm dalı ile sınırlı değildir; hepsi arasında yayılmışlar.

Düğümü farklı işletim sistemlerinde en son sürüme güncellemek için kullanılabilecek çok sayıda yöntem vardır. Bu nedenle, en son Node.js sürümünü almakta sorun yaşamazsınız.
Aşağıdaki makalede, en yeni Düğüm sürümünü yüklemek için en kolay ancak en etkili yöntemlerden bahsettik. Örteceğiz Linux, Mac os işletim sistemi, ve pencereler-tabanlı makineler.

Başlamadan önce, sahip olduğunuz Node.js sürümünü belirleyin. Bunu komut istemine -v düğümü yazarak yapabilirsiniz.

3 Linux Makinelerde Node.js’yi Güncelleme Yöntemleri

Linux işletim sistemindeki düğümü güncellemenin üç yaygın ve en etkili yolunu listeledik. Sadeliği nedeniyle birinci yöntemi öneriyoruz. Ancak, Düğüm Sürümü yöneticisi yöntemiyle devam edemiyorsanız, ikili paketler veya paket yöneticileri aracılığıyla güncelleme yapabilirsiniz.

1. Düğüm Sürümü Yöneticisi’ni kullanın

NVM (Düğüm Sürümü Yöneticisi), daha önce de belirtildiği gibi, Düğümü güncellemenin en iyi yoludur. Bunun için bir C ++ derleyicisine, build-essential ve libssl-dev paketlerine ihtiyacınız var. İlk olarak, aşağıdaki komutları kullanarak paketleri almak için bir güncelleme çalıştırın:

sudo uygun-güncelleme
sudo apt-get install yap-temelli checkinstall libssl-dev

Düğüm sürüm yöneticisini yüklemek veya güncellemek istiyorsanız, cURL ile kurulum komut dosyasını alın:

kıvrılma -o- https://raw.githubusercontent.com/creationix/nvm/v0.32.1/install.sh | darbe

İlk önce terminali kapatıp tekrar açın. Ancak, -v nvm komutunu kullanarak yüklemenin başarılı olup olmadığını doğrulayabilirsiniz. Her şey işe yaradıysa, komut nvm çıktısı verecektir.

Her şey kurulduktan sonra, güncellenmiş Düğüm sürümünü yüklemek neredeyse hiç zor değildir. Nvm ls yazarak, şu anda yüklü Düğüm sürümünü kontrol edebilirsiniz. Ayrıca ls-remote tarafından nvm ile yüklenebilecek sürümü de görebilirsiniz..

Şimdi, nvm install #. #. # Yazarak Düğümün en son sürümünü indirin, derleyin ve yükleyin. Unutmayın, buradaki # yerine istediğiniz Düğüm sürümü geçer. Ayrıca, nvm’ye her kabukta kullanmak istediğiniz sürümü nvm kullanımı #. #. # İle bildirebilirsiniz. Ayrıca, nvm diğer adı varsayılan düğümü ile bir diğer ad ile bir varsayılan ayarlayın.

2. Paket Yöneticisini Kullanın

NVM’den sonra ikinci en iyi seçenek bir paket yöneticisidir. NPM (düğüm paketi yöneticisi) kodu keşfetmenin, paylaşmanın ve kullanmanıza yardımcı olur. Ayrıca kullanıcıların bağımlılıkları yönetmesine izin verir. Düğüm npm ile zaten kurulu olarak gelir; ancak, yönetici Düğümden daha sık güncellenir.

Npm -v ile sürümünüzü kontrol edin. Ardından, npm kurulumunu girerek en son npm güncellemesini yükleyin [Email protected] -g. Npm’nin doğru şekilde güncellendiğinden emin olmak için npm -v komutunu çalıştırın.

Düğümü güncellemek için npm’nin n modülüne de ihtiyacınız olacak. Önbelleği temizlemek için aşağıdaki kodu çalıştırın ve n’yi en son Düğüm sürümüyle birlikte yükleyin:

sudo npm önbellek temiz -f
sudo npm yükleme -g n
sudo n kararlı

Son olarak, en son sürümü kurmak için n latest kullanın. Ayrıca n #. #. # Çalıştırarak belirli bir Düğüm sürümünü de alabilirsiniz..

3. İkili Paketleri Kullanın

Bu rotayı önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Son çare olarak Node.js resmi indirme sayfasına gidin. Buradan 32 bit veya 64 bit Linux ikili dosyasını alın. Burada iki seçeneğiniz var. İkili dosyayı bir tarayıcıdan indirebilirsiniz. Ancak, konsolu kullanmak daha iyidir. Unutmayın, daha fazla güncelleme yayınlandıkça Düğüm sürümünün değişeceğini.

wget https://nodejs.org/dist/v6.9.2/node-v6.9.2-linux-x64.tar.xz

Dosyayı açmak için xz-utils’e de ihtiyacınız olacak. Bu nedenle, bunu yüklemek için sudo apt-get install xz-utlis kodunu çalıştırın. Ardından, ikili paketi usr / local dizinine kurmak için aşağıdaki kodu kullanın:

tar C / usr / local – şerit bileşenleri 1 -xJf düğümü-v6.9.2-linux.x64.tar.xz

Şimdi, hem Düğüm hem de npm var. Bu nedenle, bir sonraki güncelleme için önce ikinci yöntemi deneyin.

Nodejs.org Yükleyicilerini Kullanarak Windows / MacOS’ta Düğümü Güncelleme

Node.js dosyasındaki indirme sayfası, MacOS ve Windows için ikili paketler içerir. Ancak, hayatınızı zorlaştırmanıza gerek yoktur. İşlemi kolaylaştırmak için önceden yüklenmiş yükleyiciler vardır: Windows için .msi ve MacOS için .pkg. Bu paketler kurulumu verimli ve anlaşılmasını kolaylaştırır.

Sadece dosyayı indirin ve çalıştırın ve kurulum sihirbazı gerisini halledecektir. İndirdiğiniz her güncellemede, hem npm hem de Node öğelerinin eski sürümlerinin yerini yenileri alacaktır.

SSS Bölümü

Düğüm JS’deki Düğüm Nedir??

Node.js, Google Chrome’un JavaScript çalışma zamanı üzerinde oluşturulmuş bir platformdur. Temel amacı, hızlı, ölçeklenebilir ağ uygulamalarını kolayca oluşturmaktır. Node.js, verimli ve hafif olmasını sağlayan, engellemeyen, olay odaklı bir model kullanır. Bu nedenle, farklı cihazlarda çalışan gerçek zamanlı veri yoğun uygulamalar için idealdir.

Düğüm JS Sürümü Nasıl Kontrol Edilir?

Bilgisayarınızda yüklü olan Düğüm sürümünü kontrol etmek için bir komut satırı aracı açın. Powershell, Komut İstemi veya istediğiniz herhangi bir şeyi kullanabilirsiniz. Açtıktan sonra node -v yazın. Bunu yaptığınızda v0.10.35 gibi sürüm numarası yazdırılır.

Düğüm JS Ne İçin Kullanılır?

Öncelikle, olay odaklı, engellemeyen sunucular için Node.js kullanılır. Çünkü tek iş parçacıklı bir yapıya sahiptir. Ayrıca arka uç API hizmetleri ve geleneksel siteler için de kullanılır. Ancak, gerçek zamanlı ve push tabanlı mimariler kullanılarak tasarlanmıştır.

NPM’yi Nasıl Güncellersiniz?

Mac kullanıyorsanız, aşağıdaki kodu kullanın:

sudo npm yükleme -g npm

Güncel olmayan yerel paketleri de sorunsuz bir şekilde npm güncellemesini kullanarak güncelleyebilirsiniz. Benzer şekilde, npm update -g komutunu kullanarak güncel olmayan global paketleri güncelleyebilirsiniz.

Son Söz

Şimdi, Düğüm güncellemeniz bitti. Aslında, hem npm hem de Node’u güncellemek sadece bir başlangıç. Ayrıca bağımlılıkların yanı sıra diğer paketlerinizi de güncellemeniz gerekir. Bunu yapmak, düğümü kullanmanın keyfini çıkarabilmeniz için hem güvenliği hem de uyumluluğu en üst düzeye çıkarır.!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me