2019’da Minecraft Sunucusu Nasıl Yapılır: Kesin Kılavuz

Minecraft sunucusunun nasıl yapılacağından emin değil misiniz? Seni koruduk. Bu ayrıntılı kılavuz tüm sorularınızı yanıtlayacak ve sunucunuzu kolayca yapmanızı sağlayacaktır!


2019'da Minecraft Sunucusu Nasıl Yapılır

Oyun Minecraft’ı duymuş olmalısınız. Sonuçta, dünyanın en popüler ikinci video oyunu. 121 milyon kopya çoktan satıldı. Ancak, pek çoğunun bilmediği şey Minecraft’ın sadece başka bir video oyunu olmadığıdır. Ayrıca çocuklara kod yazmayı öğretebilecek yararlı bir araçtır ve mod geliştiricilerinin genişletebileceği açık bir platformdur. Bununla birlikte, aynı zamanda dünya çapında genişleyen bir içerik oluşturucu topluluğunun kalbi.

Tabii ki, bir acemi olarak, oyunu satın alabilir ve başlayabilirsiniz. Ancak, tam deneyim için özel bir Minecraft sunucunuz olabilir. Sonuç olarak, kendi Minecraft dünyanızı yaratabileceksiniz.

Bu kılavuz size bunu nasıl yapabileceğinizi adım adım gösterecektir. Bir Minecraft sunucusunun nasıl yapılacağına bakacağız pencereler, Mac, ve Linux. Minecraft barındırma işleminin daha iyi bir seçenek olup olmadığını da göreceğiz. Öyleyse başlayalım!

nasıl yapılır-make-a-minecraft-sunucu-masa-içeriğini

Neden Sunucu Yapmanız Gerekiyor??

Minecraft’ın yaratıcı evreninde yeni biri olarak en kolay şey, yaratıcı moda başlayarak oyuna alışmaktır. Microsoft Realms’i bile kullanabilir ve hayal gücünüzü kullanarak bir Minecraft dünyası yapabilirsiniz. Ama elbette, oyunun tüm potansiyeli burada bitmiyor.

Tam deneyimi arayanlar için en iyi seçenek kendi sunucunuzu kurmaktır. Bunu yapmak, neredeyse istediğiniz dünyayı inşa etmenizi sağlayacaktır. Hatta herhangi bir mod yükleyebilir, kendi kurallarınızı oluşturabilir ve oyunun tüm yönlerini genel olarak kontrol edebilirsiniz.!

Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken Önemli İpuçları

Kendi Microsoft sunucunuzu kurmaya başlamadan önce bilmeniz gerekenler var. Kurulumu zor olmasa da, dikkatli olmanız gerekir.

Temel Bilgilere Sahip Olun

Sunucunun kurulması biraz çaba gerektirir. Ayrıca, yapılandırmanın teknik bilgisine de sahip olmalısınız. Ağ kavramları hakkında temel bir anlayış, sunucuları yönetmek için de çok önemlidir. Özellikle, aşağıdakiler konusunda rahat olmalısınız:

 • Ev kurulumlarını tercih edecekseniz yönlendiricinizin yapılandırması
 • Sisteminiz ve ağ yapılandırması
 • Bağlantı noktaları, DHCP ve IP gibi ağ iletişimi kavramları
 • Komut satırını kullanma

Minecraft Sunucusunu Evden Kurma

Sunucuyu çalıştırmak ve çalıştırmak için birinci sınıf bir sisteme ihtiyacınız yoktur. Bir masaüstü bilgisayar iyi çalışır.
Tabii ki, onu çalıştırmak ve oyunu aynı sistemde oynamak mümkündür. Bununla birlikte, bunu yapmak için daha güçlü bir makine gerekecektir.

Ayrıca, kablolu bir Ethernet bağlantısı, kablosuz bağlantı yerine sunucu için daha uygundur. Bunun nedeni kablolu bir bağlantının daha güvenilir bir seçenek olmasıdır.

Evden Sunucu Kurmanın Alternatifi Var Mı?

Evden bir sunucu barındırdığınızda, özel ev ağınızı tüm dünyaya açığa çıkaracaksınız demektir. Dolayısıyla, ifşa etme riskini almak istemiyorsanız, bir barındırma sağlayıcısının hizmetlerini kullanabilirsiniz. Tabii ki, yıllık veya aylık bir ücret ödemeniz gerekecektir. Ancak, şirket tüm sunucu donanımını yönetme zahmetiyle ilgilenecek.

Ücretsiz Minecraft Sunucusu Nasıl Oluşturulur

minecraft-kavram

Minecraft sunucunuzu kurmak için BT uzmanı olmanıza gerek olmasa da, belirli konuları biraz anlamış olmanız gerekir. Bunlar arasında yönlendirici, ağ, sistem yapılandırması ve komut satırı bulunur. Başka bir deyişle, bir sunucuyu başlatmak için çok önemli olan bilgisayar ve ağ kavramlarına aşina olmalısınız..

Ancak, bu tür kavramları önceden anlamadıysanız, yine de yapabilirsiniz. Herhangi bir kodlama deneyimi olmadan her şeyi ayarlamanıza yardımcı olacak birçok Minecraft barındırma sağlayıcılarından birine gidebilirsiniz.

Ancak bu alternatife geçmeden önce, sunucuyu evden nasıl ücretsiz hale getirebileceğinizi görelim!

Windows’ta Minecraft Sunucusu Nasıl Yapılır

 1. Java’nın En Son Sürümünü Yükleme
 2. Sunucu Dosyaları için Konum Seçme
 3. En Son Yazılım Sürümünü Yükleme
 4. Sunucuyu ve Ağı Yapılandırma
 5. Başlangıç

1. Java’nın En Son Sürümünü Yükleme

İlk olarak, Windows kontrol panelini açın. Programlar bölümünde Java’yı bulun ve şimdi güncelle üzerine tıklayın. Ardından, komut istemi penceresini açın ve java -version girin. Bunu yapmak sürüm numarasına neden olacaktır. Ardından Java web sitesi programın en son sürümünü kontrol etmek için. Eski bir sürümünüz varsa veya bilgisayarınızda Java yüklü değilse, resmi site.

2. Minecraft Yazılımı için Konum Seçme

Yazılımı indirmeden önce, bilgisayarınızda bir konum seçmelisiniz. Bu, sunucunun çalışacağı konumdur. Sunucuyu ilk kez çalıştırırken, birkaç yapılandırma dosyası oluşturulur. Bu nedenle, tüm bu dosyaların özel bir klasörde depolanması idealdir.

Yerleştirdiğinizde, bu klasör tamamen size kalmış. Belgelerinize, masaüstünüze ve hatta programlar klasörünüze yerleştirebilirsiniz.

3. Minecraft Server’ın En Son Sürümünü Yükleme

Ardından, Minecraft web sitesi ve sunucuyu oradan indirin. Bunun bir .jar Java dosyası olarak geleceğini fark edeceksiniz. Dosyayı daha önce seçtiğiniz konuma kaydedin.

Şimdi, sunucuyu başlatmak için .jar dosyasına çift tıklayın. Bu, kullanmaya başlamadan önce değiştirmeniz gereken sunucu yapılandırma dosyalarını oluşturur.

Bir sonraki adım olarak EULA’yı kabul edin. Dosyalar indirildikten sonra eula.txt adlı bir dosya oluşturulduğunu görürsünüz. Bir metin düzenleyicisi kullanarak bu dosyayı açın ve eula = false değerini eula = true olarak değiştirin. Bunu yapmazsanız PC’nizin sunucuyu başlatması engellenir.

4. Sunucuyu ve Ağı Yapılandırma

Şimdi yönlendiricide bağlantı noktası yönlendirmeyi etkinleştirmeniz gerekiyor. Yalnızca yerel ağdaki oyuncular için bir sunucu barındırıyorsanız, bağlantı noktası iletme endişeniz değildir. Ancak, sunucuyu dünyaya erişilebilir kılmak için yönlendiricide bağlantı noktası yönlendirmeyi etkinleştirmeniz gerekir.

Yönlendirici belgelerinde, aygıt için bağlantı noktası yönlendirmeyi yapılandırma hakkında yönergeler bulmak en iyisidir. Özellikle Minecraft için 25565 numaralı TCP bağlantı noktasını iletmeniz gerekir..

Ayrıca, iletilen bağlantı noktası için sunucunuzun yerel IP adresini Sunucu IP’si veya çıkış IP’si olarak girmeniz gerekir. Böylece yönlendirici hangi cihaza işaret edeceğini bilir. Sunucunuzun yerel IP’sini öğrenmek için komut istemini açın ve ipconfig yazın.

5. Sunucuyu Başlatma

Son olarak, Minecraft sunucusunu başlatmak için komut istemini açın. Oyunun sunucu dosyasının yüklendiği dosya yolunu bulun. Ardından, şu komutu kullanarak sunucuyu başlatın:

java -Xmx1024M -Xms1024M -jar {sunucu dosya adı} nogui

Sunucunun UI’sini kullanırsanız, nogui’yi bu komuttan kaldırabileceğinizi unutmayın. Ayrıca, komutları birlikte toplu olarak kullanmak istiyorsanız bir .bat dosyası da oluşturabilirsiniz..

Şimdi, sunucunuzu çalıştırdıktan sonra, başkalarını ev ağınızdaki yerel IP adresi aracılığıyla sunucuya bağlanmaya davet edin. Alternatif olarak, ev ağında değillerse herkese açık bir IP adresi kullanarak sunucuya katılmaya davet edebilirsiniz..

Genel IP adresini şu adresten bulabilirsiniz: Google’da “IP adresimi” arama. Ayrıca, sunucunuzun erişilebilir olduğundan emin olmak için genel IP adresini Minecraft Sunucu Durum Denetleyicisi.

Mac’te Minecraft Sunucusu Nasıl Yapılır

 1. Java’yı yükleyin
 2. Sunucu Dosyaları için bir Konum Seçin
 3. Sunucu Yazılımını İndirin
 4. Yönlendiricinizin Bağlantı Noktası Yönlendirmesini Etkinleştirin
 5. Minecraft Sunucusunu başlatın

1. Java’yı Sisteminize Yükleyin

MacOS’un yeni sürümleri varsayılan olarak Java ile birlikte gelir. OS X’ten daha eski sürümler için Java’nın eski sürümünü Apple’ın web sitesi.

2. Minecraft Sunucu Dosyaları için bir Konum Seçin

Sunucu dosyalarını içerecek bir klasör oluşturun. Klasörü sisteminizde herhangi bir yerde yapabilirsiniz; seçim senin.

3. Sunucu Yazılımını İndirin

Minecraft’ın web sitesine gidin ve sunucu yazılımını indirin. Bir Java .jar dosyası olacaktır ve daha önce seçtiğiniz konuma kaydedebilirsiniz. Ardından, TextEdit’i başlatın ve formatı düz metne ayarlayın. Bundan sonra şunu girin:

#! / Bin / bash
CD "$ (Dizinadı "$ 0")"
exec java -Xms1G -Xmx1G -jar {sunucu dosya adı} nogui

Şimdi, start.command ile dosyayı start.command ile sunucunun .jar dosyasını içeren klasöre kaydedin. Şimdi Terminal’i açın ve yeni start.command için izinler verin. Komuttan sonra chmod a + x ve bir boşluk girin. Son olarak, kaydedilen dosyayı terminal penceresine sürükleyip bırakın ve enter tuşuna basın.

4. Yönlendiricinizin Bağlantı Noktası Yönlendirmesini Etkinleştirin

Bağlantı noktası yönlendirme, daha önce de belirtildiği gibi, yalnızca sunucuyu dünyaya erişilebilir kılmak istiyorsanız önemlidir. Özel aygıtınız için bağlantı noktası iletmeyi yapılandırmak üzere kılavuza bakın. Unutmayın, Minecraft için 25565 TCP bağlantı noktasını iletmeniz gerekir.

Ayrıca, iletilen bağlantı noktası için sunucunuzun yerel IP adresini Sunucu IP’si veya çıkış IP’si olarak girmeniz gerekir. Böylece yönlendirici hangi cihaza işaret edeceğini bilir. Sunucunuzun yerel IP’sini öğrenmek için komut istemini açın ve ipconfig yazın.

5. Minecraft Sunucusunu başlatın

Önceden oluşturduğunuz start.command dosyasına çift tıklayın. Bu bir Terminal penceresi açar. Sunucuyu ilk kez çalıştırdığınızda, oldukça normal olan hata mesajlarını da görürsünüz. Sunucuyu çalıştırdıktan sonra, diğer oyuncuları yaptığınız sunucuya bağlanmaya davet edebilirsiniz.

Linux’ta Minecraft Sunucusu Nasıl Yapılır

Evde bir Minecraft sunucusu istemiyorsanız, bunun yerine bir Linux barındırma planını tercih edebilirsiniz. Bu şekilde, donanımı yönetmek sizin sorumluluğunuzda olmayacaktır. Dahası, ev ağınızı da halka açmayacaksınız.

Bir avuç içi oyuncu sunucunuza katılacaksa, bir Linux VPS hosting planı iyi bir seçenektir. Ancak, çok sayıda oyuncu bekliyorsanız, özel bir Linux sunucusu daha iyi bir seçenek olacaktır..

Linux’ta bir Minecraft sunucusu yapmak aşağıdaki adımları içerir. Bu adımları uygularken, ana bilgisayara SSH ile bağlanmanız gerekir.

1. Java’yı yükleyin

Ana bilgisayardaki kök kullanıcı olarak SSH’deyken, komut istemine aşağıdaki komutu girin:

apt-cache search openjdk

Bunu yaptığınızda, Java’yı yüklemek için kullanabileceğiniz tüm OpenJDK paketleri listelenir. Burada bir tane seçmeniz gerekecek. Ardından, aşağıdaki komutu kullanarak uzak depolardaki tüm kullanılabilir paketlerin listesini güncelleyin:

uygun güncelleme

Şimdi, daha önce seçtiğiniz yazılım paketini yükleyin (bu örnek için openjdk-9-jdk’yi seçeceğiz). Bunu nasıl yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

apt-get install openjdk-9-jdk

Dosyayı yüklemek için depolama alanını yetkilendirmeniz istendiğinde, “Y” düğmesine basın. Bu tamamlandığında, Java’yı yükleyerek java -version komutunu girdiğinizden emin olun. Bu, yüklü olan Java sürümünü gösterir.

2. Oyunun Sunucu Dosyaları için bir Konum Yapın

Ana bilgisayarda oyunun sunucu dosyalarının kaydedileceği bir dizin oluşturun. Bu yapıldıktan sonra, bu dizine gidin. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

mkdir minecraft
cd minecraft

3. Sunucu Dosyalarını İndirin

Minecraft dizininde, sunucu dosyalarının indirilebilmesi için wget komutunu çalıştırın. Bundan sonra, sunucuyu bağlı olmadığınızda çalışmaya devam etmek için ekranı yükleyin ve çalıştırın. Bunu yapmak için şunu girin:

yum yükleme ekranı
ekran

4. Minecraft Sunucusunu başlatın

Sunucuyu başlatmak için aşağıdaki komutu girin:

java -Xmx512M -Xms512M -jar minecraft_server.jar nogui

Her şeyin düzgün bir şekilde çalıştığından emin olmak için, komut istemine stop yazarak sunucuyu durdurabilirsiniz. Ardından, “server.properties” dosyasını düzenleyin ve şunu girin:

etkinleştirmek sorgu = true

Şimdi “server.properties” dosyasını kaydedin ve sunucuyu yeniden başlatın. Sunucunuza IP adresini girerek sunucunuzun herkes tarafından erişilebilir olup olmadığını kontrol edin. Minecraft Sunucu Durum Denetleyicisi.

5. Bir Etki Alanını Minecraft Sunucusuna doğrultun

Oyunculara karmaşık bir alan yerine hatırlaması kolay bir alan adı verin. Sonuç olarak, oyuncuların sunucunuza bağlanması kolaylaşır.

Sunucunuza bir etki alanı göstermek oldukça basittir. Alan adınız veya alt alan adınız için bir “A” kaydı ekleyerek alan adınızın DNS kayıtlarını güncelleyin. Alan adı veya alt alan adı, Minecraft sunucunuzun IP adresini gösteren bir alan olmalıdır.

DNS değişikliklerinin küresel olarak gerçekleşmesinin neredeyse bir gün sürebileceğini unutmayın.

Minecraft Sunucusu Yapma ve Hosting Satın Alma

Minecraft için kendi sunucunuzu ilginç kılarken, sorunlardan adil bir şekilde geliyor. Öncelikle iki sorun var. Ağ kavramları hakkında daha önceden bilgi sahibi olsanız bile, teknik süreç biraz zor olabilir. Hiç vakit kaybetmeden hissetmeye başlayabilirsiniz. Yani, sadece arkadaşlarınızla bir Minecraft oyununun tadını çıkarmak istiyorsanız, kendi sunucunuzu yapmak çok fazla güçlük çekiyor.

Minecraft Sunucu ve Barındırma

İkincisi, bilgisayarınız her kapandığında, sunucunuzun da kapalı olacağı anlamına gelir. Böylece, insanlar sunucunuza giriş yapamaz. Unutmayın, yönlendiriciniz ve bilgisayarınız sunucuyu çalışır durumda tutan şeylerdir. Bu nedenle, her ikisinin de sürekli çalışmasını sağlamanız gerekir; bu mümkün değildir. Sunucunuzun çalışmayı bırakması gereken bir zaman gelecek.

Bu nedenle, Minecraft hosting daha iyi bir seçenek gibi görünüyor. Sunucunun bilgisayarınıza güvenmesine izin vermek yerine, yalnızca profesyonellere dönebilirsiniz. Dünya çapındaki sunucuları ile projenizi çalışır durumda tutabilecekler.

Ayrıca, her şeyi ayarlamak kolay olacak. Ayrıca size yardımcı olacak özel bir uzman ekibi de alacaksınız. Benzer şekilde, bilgisayarınız kapalıyken bile sunucu çalışmaya devam eder. En iyi yanı, barındırma hiç çok pahalı değil!

Son Söz

Artık her iki Minecraft sunucusu yapma yöntemini de bildiğinize göre, daha iyi seçeneğe karar vermek size kalmış. PC’nizde biraz iş yaparak bir tane yapmaya başlayabilirsiniz. Veya her zaman Minecraft barındırma için gidebilirsiniz. Biraz para harcamak zorunda kalırken, daha fazla erişilebilirlik ve kullanım kolaylığı elde edebilirsiniz..

Tabii ki, son seçim size kalmış. Kendi Minecraft sunucunuzu nasıl yapacağınıza ilişkin bu kılavuzun yardımcı olacağını umuyoruz. Yorumlarda tercih ettiğiniz yolu bize bildirin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me