SEO için Anahtar Kelime Araştırması nasıl yapılır (Yeni Başlayanlar için Nihai Kılavuz)

Anahtar kelime araştırması yapmayı öğrenmenin en basit yolunu mu arıyorsunuz??


Bu yazı size, sonuç odaklı anahtar kelime araştırmasını son derece kolay ve verimli bir şekilde yapmanıza yardımcı olacak bazı en iyi saldırılara dalma şansı verecektir.

Ayrıca, SEO görevinizi en donanımlı şekilde kolaylaştıracak ve SEO Planınızı Başlatacak bazı Ücretsiz veya Ücretli anahtar kelime Araştırma araçlarına da aşina olacaksınız.!

SEO öğrenmenin ilk seviyesinde olduğunuzda, “Anahtar kelime araştırması” kelimesine aşina olduğunuzda.

Anahtar Kelime Araştırması nedir?

anahtar kelime araştırması, kullanıcıların ne için sıralanacağını bilmek amacıyla arama motorlarına girdiği popüler kelimeleri ve kelime öbeklerini belirleme sürecidir..

Web sitenizin dijital alanda başarısını belirlemek için bu anahtar kelime nedir? Bunun nedeni, anahtar kelime araştırmasının SEO’daki ilk ve en önemli gelişme olması.

Anahtar kelime araştırması SEO’nun ayrılmaz bir parçasıdır. Sadece bu değil, bir Google Ads Kampanyası yürütmek de gereklidir.

Anahtar Kelime araştırması olmadan bir blog yayınını optimize edemeyiz veya sayfa dışı uygulamaları gerçekleştiremeyiz. Bu çizgilerle birlikte, işimizle ilgilenmeliyiz.

Buna şüphe yok, ancak bir makalede veya blogda alakalı anahtar kelimeler uygulamak daha da önemlidir.
Web sitenizin arama motoru için optimize edilmiş olması için size anahtar kelime araştırması için 5 basit adım anlatacağız.

5 Basit Adımda Anahtar Kelime Araştırması nasıl yapılır:

1. Anahtar Kelime Araştırması’nın önemsiz düzeyine gitmeden önce, iyi bir anahtar kelimenin ne olduğunu bilmemiz gerekir:

 • Anahtar Kelime en az 500 Aylık arama hacmine sahip olmalıdır (>500).
 • Anahtar kelimenin TBM oranı daha yüksek, yani 1 TL’nin üzerinde olmalıdır (Reklamverenlerin bu anahtar kelimeyle ilgilenmesi, bu da para kazanmayı kolaylaştırır).
 • Daha iyi yatırım getirisi (yatırım getirisi) elde etmemize yardımcı olacağı için SERP’de (arama motoru sonuç sayfası) rekabet düzeyi düşük veya orta olmalıdır.
 • Anahtar Kelime SEO Zorluğu 0 ila 30 (Hala kolay) olmalıdır. Anahtar kelime zorluğu ne kadar yüksek olursa, sıralama web sitesinin yüksek rekabeti nedeniyle Google arama motorunun ilk sayfasında sıralamak o kadar zordur.

2. İşletmenizle ilgili konuları listeleyin ve uygun bir Konu Listesi oluşturun:

Doğru anahtar kelimeleri seçerken, her zaman ücretli araçları kullanmayı tercih edin, ancak bu, ücretsiz araçları kullanmamanız gerektiği anlamına gelmez.

Ücretsiz araçlar, yakından alakalı birçok anahtar kelime sağlar, ancak müşterilerinizin arama motorlarında kullandıkları yeni anahtar kelimeler veya farklı anahtar kelime türleri sağlamaz. Ücretsiz Anahtar Kelime Araştırma araçları, aranan anahtar kelimenin doğru sonuçlarını sağlamaz.

Bu durumda, alakalı anahtar kelimeler bulmanın en iyi yolu, işletmenizle alakalı konuları listelemek ve niş bir konu listesi oluşturmaktır.

Şimdi, konu çok benzer veya işletmenizle aynı bileşikte olan yakından alakalı konuları içeriyor.

3. Kullanıcıların işletmeniz için zaten kullandıkları anahtar kelimeyi bulun:

Web siteniz zaten yayındaysa, kazmayı bekleyen gizli bir altın olabilir. Anahtar kelime araştırması yapmak için iyi bir yer Dahili site Araştırmanızdır.

Kullanıcıların sitenizde bir arama kutusu sunması çok yararlıdır, ancak arama sorgusu verilerini ve arama raporunu topladığı için sizin için de iyidir.

Bu soruları görmek, esas olarak kullanılabilirliği artırmanıza yardımcı olur (çünkü insanların ne görmek istediklerini, hangi web sitelerinin kaybolabileceğini ve sitenizin gezinmesinin zayıf olduğu yerleri gösterir). Ancak, anahtar kelime külçelerini, kullanıcıların aradığı yararlı İfadeleri de arayabilirsiniz. Bu kişileri listenize ekleyin.

Google Search Console’u (daha önce Web Yöneticisi Araçları olarak adlandırılıyordu) kullanarak değerli veri ve trafik ayrıntılarını bulabilirsiniz. Google’ın ücretsiz hizmeti, web sitesi sahiplerine kendi siteleri hakkında bilgi verir (özellikle Google Analytics kurulumunda).

Search Analytics raporunda özellikle yararlı olan; bu sorguyu incelediğinizde, Google aramada web sayfalarınıza hangi arama terimlerinin getirildiğini görebilirsiniz.

Google, hatalar veya cezalar konusunda sizi bilgilendirmek için Search Console’u kullanır ve sitenizi daha iyi durumda tutmak için teşhis SEO araçlarına ihtiyacınız olacaktır. Yani kaçırmayın.

4. En İyi Anahtar Kelime araştırma araçlarını kullanın:

Anahtar Kelime araştırması nasıl yapılır düşünürken Büyük ve sonuç odaklı bir Anahtar Kelime listesi oluşturmaya yardımcı olan ve AdSense TBM’si, Arama Motoru Raporları ve diğer ayrıntılarla birlikte size Trafik istatistiklerinin ayrıntılarını sağlayan en iyi anahtar kelime araştırma aracı olduğunu düşünmelisiniz. sitenizin etkili SEO için önemli.

Web sitenizi tüm arama motoru platformlarında daha üst sıralara çıkarmanıza yardımcı olan çok sayıda Çevrimiçi Ücretsiz ve Ücretli SEO aracı vardır.

Aşağıda, SEO’nuzu yatırım yapmadan başlatmaya yardımcı olan bazı Ücretsiz ve Ücretli anahtar kelime araştırma araçları bulunmaktadır:

 1. SEMRush (Rakiplerinizi keşfedin, SEO’nuzu geliştirin, sıralamalarınızı yükseltin)
 2. Ahrefs (Arama motoru trafiğinizi artırmak, rakiplerinizi araştırmak ve analiz etmek ve odak noktanızı izlemek için kullanılan araçlar)
 3. Kwfinder (Doğru anahtar kelime fikri sunan, kullanımı kolay bir anahtar kelime araştırma aracı)
 4. Ubersuggest (Neil Patel’in hem uzun hem de kısa kuyruk anahtar kelimesi için ücretsiz araç) (Ücretli araca gitmek istemeyenler için)
 5. WhatsMySerp (Ücretsiz arama hacmi, TBM & (İnternet Pazarlamacıları için yararlı olan web sitelerindeki rekabet verileri) (Ücretli araca gitmek istemeyenler için)
 6. Anahtar kelime aracı (Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve Diğer Anahtar Kelime Araştırma Araçları’na en iyi alternatif)

5. Rakiplerinizi Analiz Edin Anahtar Kelime:

Rekabetçi bir anahtar kelime analizi, kalabalık yerlerde rekabet etmenin ve sektörlerindeki diğer işletmeler için önemli faydalar elde etmenin en etkili yollarından biridir. Öyleyse rakiplerinizin ücretli ve organik arama kampanyalarında hedeflediği anahtar kelimeleri nasıl bulursunuz??

Aşağıda, rakip anahtar kelimeleri bulmak için kullanabileceğiniz en iyi anahtar kelime araştırma araçları ve taktiklerinden bazıları bulunmaktadır:

 1. SemRush (Pazarlama İş Akışınız için Her Şey Dahil Süit, SEMrush inceleme makalesinin tamamını buradan inceleyin)
 2. KWFinder (Arkadaşlarınızdan biraz yardım alarak değerli anahtar kelimeler bulun)
 3. SpyFu (SEO Yarışmanızda Casus)

Ayrıca Oku: 2020 SEO için 11 En İyi Anahtar Kelime Araştırma Araçları (Ücretsiz ve Ücretli)

Sonuç:

Tebrikler: – Sonuna kadar başardın!

Anahtar kelime araştırması, herhangi bir sürdürülebilir SEO stratejisinin başlangıcı olmalıdır. Sonuç, bulmak istediğiniz anahtar kelimelerin uzun bir listesi olacaktır. Ancak en zor kısım hala önde: tüm içeriği yazın. Bulmak istediğiniz her bir anahtar kelimeye makale ve blog yazısı yazmalısınız. Bu oldukça zor!

Ayrıca Oku:

 • SEMrush 30 Gün Ücretsiz Deneme 2020
 • 2020 İçin En İyi SEO Analiz Araçları
 • 2020’de Kaçınılacak 30 SEO Hatası
 • 2020’de Web Sitesi Trafiğini Artırmanın 25 Yolu
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me