Neden (Ve Nasıl) Konu Kümeleri Blogunuzun SEO Oyunu Değiştirici Olabilir

Konu kümelerinin kullanımı bu günlerde SEO ve blog dünyasında sıcak bir trend. Düzgün kullanılırsa, bu taktik bir web sitesi için etkileyici trafik sayıları getirmek için harikalar yapabilir.


Bir blog birçok farklı amaca hizmet edebilir. İster endüstri uzmanlığını sergilemek, ürünleri / hizmetleri tanıtmak ya da sadece yazma sevginizi tatmin etmek olsun, blog hunisinin tüm yönlerini temeldeki tek bir hedef haline getirin: mümkün olduğunca çok sayıda ilgili göz küresi önüne yerleştirilir.

Bu, internetteki her blog için ortak, hiç bitmeyen bir görevdir. HubSpot’a göre, pazarlamacıların yarısından fazlası blog oluşturmanın en çok gelen pazarlama önceliği olduğunu söylüyor!

Blogunuzun kişisel bir günlük olarak çalışmasını istemiyorsanız, gönderilerin arama motorları için optimize edilmesi gerekir. Var tonlarca farklı SEO stratejisi (insanlar bu konuda kitaplar yazmışlar). Blog trafiği kazanmanın en denenmiş ve gerçek taktiklerinden biri konu kümeleme.

Konu Kümeleme Nedir??

Konu kümeleme, “sütun içeriği” olarak bilinen genel, kapsayıcı bir konu etrafında birbirine bağlı makalelerin oluşturulmasını içeren güçlü bir SEO metodolojisidir.

Sütun içeriği, geniş arama hacimlerine sahip süper geniş anahtar kelimelere odaklanmıştır. Oluşturduğunuz sonraki makaleler bu sütun içeriğiyle daha ayrıntılı ve odaklanmış bilgilerle ilgili olmalıdır. Bu makaleler “konu kümeleri” olarak adlandırılmaktadır.

Örneğin, sütun içeriğinizin dikkatli meditasyonla ilgili olduğunu varsayalım. Bu şemsiyenin altına giren bir konu kümesi “X Yolları Dikkatli Meditasyon Opiate Bağımlılığıyla Mücadeleye Yardımcı Olur” olabilir. Konu kümeleri daha sonra stratejik olarak sütun içeriğinize bağlanmalıdır.

Konu Kümelemekaynak

Konu Kümeleri Neden Önemlidir?

Konu kümeleri bir web sitesinde çok sayıda işlev sunar.

Birincisi, konu kümeleri ayağı içeriğine geri bağlantı yolu, arama motorlarına web sitenizin ne hakkında ve sağladığı değer hakkında daha iyi bir fikir verir. Özünde, blogunuzda ne kadar iyi yazılmış konu kümeleri varsa, sütunlar içeriğiyle ilgili olarak arama motorları tarafından o kadar güvenilir görünür ve buna karşılık, ilgili aramalarda daha iyi sıralanır.

Konu Kümeleri Neden Önemlidirkaynak

İkincisi, kullanıcıların blogunuzda gezinmesini ve ihtiyaç duydukları tüm bilgileri almasını kolaylaştırır. Unutmayın, Google’ın (ve diğer arama motorlarının) algoritmaları, daha çok insan kullanıcıları gibi düşünmek için sürekli olarak geliştirilmektedir. Siteniz ziyaretçilerin değer bulmasını kolaylaştırırsa ödüllendirilir.

Üçüncüsü, konu kümeleri, sütun içeriği ile ilgili, ulaşılabilir belirli anahtar kelimelere bağlıdır. Örneğin, bir web tasarım blogunu çalıştırdığınızı varsayalım. Bir e-ticaret işletmesini yürütmeyi tartışan sütun içeriğiniz olabilir. İdeal olarak, e-ticaret işletmesi sıralamak istediğiniz bir anahtar kelimedir. Ancak, bu terim çok geniştir ve arama hacmi 22.000 / ay’dır.

Kenar notu: Google aramalarının% 75’i asla sonuçlardan birini geçmeyin.

Bunu göz önünde bulundurarak, Google e-ticaret işini yapalım ve neler olduğunu görelim:

İlk Sayfadaki Sıra

E-ticaret işletmesi terimi için Google’ın prestijli sayfasında birincilik elde etmek için içeriğiniz Shopify, Small Biz Trends, Oberlo ve Forbes gibi sitelere karşı çıkıyor. Blogunuz ne kadar şaşırtıcı olursa olsun, yakında bu devleri geride bırakamayacaksınızdır – eğer varsa!

İyi haber şu ki imkansız değil!

Süper geniş arama terimleri için sıralamanın uzun ve sıkıcı görevine nasıl yaklaşmalısınız??

Konu kümeleri!

Sütun İçeriği Konuları Hazırlama

Adından da anlaşılacağı gibi, planladığınız sütun içeriği aslında bloglama stratejinizin tamamını tutar. Bunlar, yazdığınız tüm yayınların ideal olarak içine gireceği geniş kategorilerdir.

Anahtar kelime kullanımı açısından, sütun içeriği yıldızlara ulaştığınız yerdir.

Örneğin, çok sayıda çevrimiçi pazarlama konusunda uzmanlaşmış tam hizmetli bir dijital ajans olduğunuzu varsayalım. Blogunuzdaki amaç, hem kullanıcılara hem de arama motorlarına ne yaptığınız konusunda uzman olduğunuzu göstermektir. Buna karşılık, siteniz alakalı aramalarda üst sıralarda yer alır, kullanıcılar yayınlarınızı görür ve sonuç olarak hizmetleriniz hakkında bilgi alır.

Bir dijital ajans olarak, sütun konularınız SEO, İçerik Pazarlama, Metin Yazarlığı, Sosyal Medya, Tıklama Başına Ödeme, Web Tasarımı vb. Alanlar olabilir. Bu konular, üzerinde genişleme potansiyeli olan geniş arama hacimlerine sahip olmalıdır.

Anahtar kelime odaklı sütun konuları muhtemelen şuna benzer:

 • Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?
 • İçerik Pazarlaması Nedir?
 • Metin Yazarlığı İçin Nihai Kılavuz
 • Sosyal Medya Sanatında Ustalaşmak
 • Tıklama Başına Ödeme: Bilmeniz Gereken Her Şey

Tekrarlamak gerekirse, yakında bu yayınlar için prestijli sıralamalar görmeyeceksiniz. Bu sütun içeriğinin amacı, bu uzun, şemsiye tipi direklerin altına giren yazdığınız her granüler içerik parçası için bağlanabilir olmaktır.

Pazarlama ile ilgili büyük web sitelerine bakarsanız, iş yerinde kümeleme taktiği konusunu görürsünüz.

Sosyal Medya İnceleyicisinde bir göz atalım:

konu kümeleme taktiğikaynak

Blog bölümlerinin F çevresindeki sütun içeriğine bölündüğünü görebilirsinizacebook Reklamlar, Facebook Pazarlama, Instagram Pazarlama, LinkedIn Pazarlama, YouTube Pazarlama, ve Sosyal medya pazarlamacılığı.

Facebook Reklamları,”, Facebook Reklamları alanına veya konu kümelerine giren farklı gönderilere dahili KOBİ bağlantılarıyla dolu SÜPER uzun biçimli bir yazı ile karşılaşacaksınız.

Facebook Reklamlarıkaynak

Ayrıca, bu sütun içeriği parçasının üzerinde Mayıs 2019’a kadar uzanan bir zaman damgası olduğunu da fark edeceksiniz. Sütun içeriği, ilgili tüm içerikler için ana gemi gibidir. En yeni veriler, örnekler, ipuçları ve konuyla ilgili başka herhangi bir şeyle sürekli olarak güncellenmelidir..

Konu Kümeleri için Fikir

Oluşturduğunuz konu kümeleri, arama motorlarından sevişmenin ön saflarında çalışan içerik varlıklarınızdır. Bunlar ideal olarak net kullanıcı amacı ile çok spesifik olmalıdır.

Göre STAT’dan teknik inceleme, Google’ın SERP’lerde sonuçları nasıl gösterdiğini belirleyen dört farklı kullanıcı amacı türü vardır.

 1. Bilgilendirici – Kullanıcı, müşteri yolculuğunun başlangıcında sorularının yanıtlarını arıyor – “İpuçları”, “Nasıl yapılır” bilgileri, kılavuzlar vb. İçeren blog gönderileri. , nasıl, rehber, ipuçları, örnekler, öğren, fikirler vb..
 2. Ticari – Kullanıcı belirli bir ürün veya hizmetle ilgili araştırmalarını derinlemesine inceliyor. Bir blog açısından, bu muhtemelen karşılaştırma parçaları, incelemeler, vaka çalışmaları, vb olacak. Bu tür kullanıcı amacı için yaygın anahtar kelimeler: top, en iyi, yorumlar, karşılaştırma, vb..
 3. İşlemsel – Kullanıcı müşteri yolculuğunun sonuna yaklaşıyor ve satın almaya hazırlanıyor. Bu tür bir niyet için anahtar kelimeler şunlar olacaktır: satın alma, fiyatlandırma, ucuz, indirim vb. Bu, genellikle bağlı kuruluş pazarlama bağcıklı listelerini gördüğünüz alandır.
 4. Yerel – Kullanıcı belirli bir coğrafi alanla ilgili içerik arıyor. Bu yayınlar, anahtar kelimelerin belirli bir şehir veya bölgeyle ilişkili olduğu potansiyel olarak bilgi, ticari veya işlemsel kullanıcı amacı kapsamında olabilir.

Konu kümelerinizi oluşturduğunuzda, her bir yayının kullanıcı amacı altında nerede olacağına dair bir fikriniz olması gerekir. Genel olarak, blog içeriğinizin büyük kısmı bilgi amaçlı olacaktır.

Kullanıcı amacına ek olarak, konu kümeleri fikrinin ulaşılabilir arama hacimlerine sahip anahtar kelimelere / kelime öbeklerine dayandırılması gerekir. Örneğin, yakın zamanda bir seyahat ve eğlence blogu başlattığınızı ve “Avrupa’ya Seyahat” başlıklı sütun içeriğinizin altında İrlanda’ya tatil hakkında bir yazı yazdığınızı varsayalım.

İrlanda’ya seyahat terimi için arama hacmine bakarsanız, ayda 12.100’e bakıyorsunuzdur..

arama hacmi

Ayrıca, Lonely Planet, Ireland.com, İrlanda Ölmeden Önce gibi siteler ve (aşırı nüfuslu) seyahat blog endüstrisinin en üst alanlarından biri olan Nomadic Matt gibi birkaç siteyi geride bırakmaya çalışıyorsunuz..

Yani, bu bir konu kümesi için iyi bir fikir olmaz – en azından şu anda değil.

Bunun yerine, daha spesifik olmanız gerekir. İrlanda’ya seyahat teriminden başlayarak, alakalı bazı anahtar kelimelere ve kelime öbeklerine bakalım:

ilgili anahtar kelimeler ve kelime öbekleri

Arama hacimleri göz önüne alındığında, konu kümenizi aşağıdakiler gibi anahtar kelimelerin etrafında oluşturmaya çok zekisiniz:

 • ABD’den İrlanda’ya seyahat (170 / ay)
 • bütçeye göre İrlanda’ya seyahat (320 / ay)
 • İrlanda’yı ziyaret etmenin en iyi yolu (90 / ay)

Veya şu anahtar kelimelerle daha da yerel olabilirsiniz:

 • Dublin rehber kitap (70 / ay)
 • Dublin güzergah 1 gün (70 / ay)

Anahtar, düşük asılı meyve anahtar kelimeleriyle kümelerinizi oluşturmaya başlamaktır.

Süper küçük arama hacimlerine (genellikle 100 / ay’ın altında) sahip anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için sıralama kazanmaya başladığınızda, sonraki yazılarda daha yüksek arama hacimlerine sahip alakalı anahtar kelimeleri yavaşça hedeflemeye başlayabilirsiniz.!

Yukarı Doğru Çalışmak

Belki de konu kümelerinin bu kadar önemli olmasının temel nedeni, daha yüksek arama sıralaması kazanmak için hesaplanan adımları içeren uzun vadeli bir çerçevenin parçası olmalarıdır..

Businesse-ticaret iş ayağı içerik örneği (22.000 / ay) ile tam bir daire çizelim.

Dominos gibi konu kümelerinin ilerleyişini düşünün. Biraz daha büyük bir domino’yu deviren minik bir domino ile başlıyorsunuz, bu da daha büyük bir domino’yu deviriyor vb..

İlk domino, küçük bir arama hacmine sahip bir anahtar kelimeyi sıralamaya çalışan bir gönderi. Diyelim ki küçük işletmeler için anahtar kelime e-ticaret ipuçları (10 / ay). Gönderiniz SERP’lerde sıralama kazanmaya başladığında, bir sonraki gönderiyle biraz daha büyük olan bir sonraki dominoyu devirmeyi deneyebilirsiniz.

Örnek uğruna, bu Shopify tasarım ipuçları anahtar kelimesini (30 / ay) hedefleyen bir yazı olabilir. Bu özel anahtar kelime için sıralama kazanmaya başladığınızda, bir sonraki konu kümeniz yenilikçi e-ticaret fikirleri gibi daha büyük bir hedefi hedefleyebilir (140 / ay).

Bu direkler ideal olarak sütun içeriği altında birbirine bağlanmalı ve birbirleriyle karşılıklı ilişkiyi koruyacak şekilde yazılmalıdır. Buradan, Google’ın gözünde iyi niyetli bir e-ticaret santrali olana kadar daha büyük ve daha büyük domino’ları yavaş yavaş yıkabilirsiniz..

Sütun içeriğinizin ne kadar geniş olduğuna bağlı olarak, bu büyük miktarda zaman ve tonlarca yüksek kaliteli, SEO dostu içerik oluşturmak için büyük bir çaba gerektirecektir. Roma bir günde inşa edilmedi ve arama sıralamanız da olmayacak!

Sana doğru

Ne olursa olsun niş, konu kümeleri kullanmak web sitenizin SEO değeri için harikalar yapabilirsiniz. Sadece değerli arama sıralaması kazanmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda konu düşüncesi ve genel yaratıcı yön için de bir altın madeni olur – yazarınızın bloğu en kötü durumda olsa bile!

Umarım, bu rehber size hak ettiğiniz sıralamaları nasıl kazanmaya başlayacağınız ve oluşturduğunuz her içerik parçasının doğru yönde hareket etmesini nasıl sağlayacağınız konusunda iyi bir fikir verdi.!

Yazar Bio:

Vishalsinh Mahida E2M’de İçerik Pazarlama Analisti. Yeni uygulama konusunda usta içerik pazarlama stratejileri ve o şemsiyenin altına düşen her şey. Daha önce Axis Bank, Fox Star, IIFL ve daha pek çok markaya çeşitli müşteri katılım stratejilerinin uygulanmasında yardımcı olmuştur. Boş zamanlarında yeni seyahat yerlerini keşfetmeyi tercih ediyor. İstediğiniz zaman onunla bağlantı kurun LinkedIn!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me