2020 yılında Web Sitesi Sıralamanızı Öldürebilecek 30 SEO Hatası

Dışarıdan, SEO size basit bir şey gibi gelebilir, ancak bu tamamen dürüst değildir. Birçoğundan bahsetmek gerekirse, kalite geri bağlantıları, anahtar kelimeler, bağlantı metinleri, kaliteli içerik gibi farklı SEO faktörlerini yürütmeye çok şey var. Yine de, aralarında birkaç SEO hatası yapabilirsiniz:


1. Düşük kaliteli içerik yazma

Bu yaş ve zamanda, internet düşük kaliteli içeriği affetmeyecektir. Pek çok insanın söyleyecek ve paylaşacak inanılmaz şeyleri var, insanlar ünlü bir marka başlığıyla bile düşük kaliteli içeriğinizi mutlu edecekler. İçerikle, kitleniz için taze, alakalı, güncel, modaya uygun, eğlenceli, bilgilendirici ve zamanında tutmakla ilgilidir..

Ayrıca Oku: Kaliteli İçerik Nasıl Yazılır?

2. Yavaş hız

Düşük web sitesi hızı

Yavaş hız bir katildir. Bu ileri teknoloji döneminde, insanların zihinleri her şeyi anında bekleyecek şekilde ayarlanmıştır. İdeal olarak, bir sitenin açılması 3 saniyeden fazla sürer, kullanıcılarınızı çok uzun süre bekletir.

Profesyonel ipucu: tüm aşağı çekmek zorunda değilsiniz. Bir şeyler yapma şeklinizi değiştirmeyi düşünün; yüklediğiniz ortamı yeniden boyutlandırın, tarayıcı önbelleğini dahil edin, eklentileri, widget’ları ve kenar çubuklarını azaltın.

Ayrıca Oku: WordPress Web Sitesini Hızlandırmanın 15 Yolu

3. Görüntüleri optimize etmemek

Görsel içerik dikkat çekmek ve seyirciyi çılgınlıkla ilgili sosyal medya platformlarıyla meşgul etmek için uzun bir yol kat ediyor; insanlar gittikçe daha fazla görsel içerik talep ediyor. Ancak, bunları uygun şekilde optimize etmeden, Google’ın tüm içeriğinizin doğru dizine eklenmesini ve sıralanmasını kaybedersiniz.

Görüntüler çok önemli olduğundan, bunlar için sıralamanız sizin için önemlidir, bu nedenle altyazılarınız, görüntü açıklamalarınız ve hatta Alt metinleriniz hakkında bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun. Amaç, insanlara görsel içeriğiniz hakkında daha fazla ayrıntı sağlamaktır.

Ayrıca Oku: 5 En İyi Image Optimizer WordPress Eklentisi

4. Anahtar kelime araştırması yapmamak

Geliştiricilerin pazar için Serpbook’ta en iyi anahtar kelime sıralaması izleyicisini sağlaması için bir neden var. Anahtar kelime araştırma başarılı SEO böyle önemli bir parçasıdır. Çoğu insan bloglamayı ve SEO’nun tüm uygulamasını basit bir şey olarak gördüğünden, anahtar kelime araştırmalarının önemini göz ardı etmekten daha sık.

Bir süreliğine, paylaşılacak içeriğiniz olduğu için anahtar kelime araştırması yapmak işe yaramayabilir. Ne yazık ki, yeni fikirlerle bile, sahip olduğunuz içerik hedef kitlenizin gereksinimlerine uymadığında, yine de hedef kitleniz için yanlış kitleye veya yanlış materyalle karşılaşabilirsiniz..

Ayrıca Oku:

  • SEO için Anahtar Kelime Araştırması nasıl yapılır
  • 2020’de SEO için En İyi Anahtar Kelime Araştırma Araçları

5. Anahtar kelime doldurma

Anahtar kelime araştırması yapmamak bir şeydir, ancak bazı web yöneticileri anahtar kelimeleri metne dahil etmenin ideal yolunu henüz bulamamıştır. İçeriğiniz için mükemmel anahtar kelimeleri araştırmak için ne kadar zaman harcarsanız harcayın, dikkatsizce bunları platformunuza eklemek için hiçbir mazeret yoktur..

Günümüzde, içeriğin arama sonuçlarını tam anahtar kelime eşleşmeleriyle değil, arama terimlerine en uygun içerik sonuçlarını getirmekle ilgilidir..

6. Aynı anahtar kelimeler için birden fazla sayfayı optimize etme

Anahtar kelimeler olmadan yapamayacağınız kadar, onlar hakkında akıllı olmalısınız. İki veya daha fazla sayfanızı optimize etmek için bir hedef anahtar kelime kullanmak sıralamanıza zarar verir. İlk olarak, Google’ın ilk sayfası için çok fazla rekabet var ve hedeflediğiniz kelimelerin rekabetinin düşük olup olmadığı, her zaman dikkat edilmesi gereken rekabet var.

Ancak, asıl endişe kendinizi kısa satmaktır. Bir anahtar kelime kümesinden daha geniş bir kitle tabanına ulaşmak için hedefleyebileceğiniz çok fazla alakalı anahtar kelime var.

7. Kısa kuyruklu anahtar kelimeler için optimizasyon

Uzun Kuyruklar

Yine anahtar kelimelerle, her zaman kısa kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflerseniz kendinize adalet yapmayacaksınız. “SEO teknikleri” gibi bir kelime öbeğini hedeflemek size düşük bir sıralama sunar. Birincisi, bu konuda çok fazla içerik yazıldı ve çok daha fazlası geliyor.

Sorun, kısa kuyruk terimlerinin genel bir hedef gruptan bahsetmemek gerekirse, çok yüksek bir rekabete sahip olmasıdır. Kullanıcılar, içeriğinizi aramalarıyla alakasız hale getirecek kadar kısa kuyruklu anahtar kelimeleriniz kapsamında farklı şeyler arıyor olabilir.

Ayrıca Oku: Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanarak web sitesi trafiğini artırma?

8. Rakiplerinizi dikkate almayın

Rakipleriniz arkadaşınız olmayabilir, ancak bu onları düşmanlarınız yapmamalıdır. SEO alanında her zaman öğrenilecek bir şeyler vardır. Rakiplerinizin sizden daha iyi performans gösterip göstermedikleri fark edilirse, göze çarpan bir rekabet oluşturmaları gerçeği doğru bir şey yapmaları gerektiği anlamına gelir. Rakip araştırmasına biraz zaman ayırın ve daha iyi Google SERP’si için kullanabileceğiniz bir veya iki şey seçin.

9. Dahili bağlantı yoksayılıyor

Bağlantı yapınız için geri bağlantılara güvenirseniz, dahili bağlantı olmadan yapamazsınız ve SEO’da başarılı olabilirsiniz. Dahili bağlantı kullanmadığı için insanların sitelerinin arşivlerinde yatan tonlarca makale var.

Kullanıcılar makalenizi incelerken ve Google sitenizi tararken, yazılı kelimelerden çok daha fazla tükettiklerinden emin olun. Dahili bağlantıların onları daha fazla çalışmanıza yönlendirmesine izin verin.

10. Kalitesiz geri dönüşler

Geri bağlantıların varlığı, SEO stratejisindeki genel başarınızla çok ilgilidir. Bu geri bağlantıların miktarı, içeriğinizi dış kaynaklardan daha fazla değerle zenginleştirmek için oldukça zaman ayırdığınız anlamına gelir. Bu, marka olarak itibarınıza katkıda bulunur. Ancak, bağlantı satın alırken, insanlar bunun çok önemli olan miktar değil, daha ziyade kalite olduğunu kabul etmiyorlar..

Bağlantıları satın aldığınız bazı siteler spam içerikli ve marka olarak kursunuzla alakasız. Hedef kitlelerinizin çoğu onları fark etmese de Google bunu görecektir. Daha da kötüsü, rütbe pozisyonunuzu yükseltmek yerine bunun için bir ceza çekeceksiniz.

Ayrıca Oku:

  • Kaliteli geri almanın 9 yolu
  • Geri almak için bu 10 yolu asla kullanmayın

11. Sosyal sessizlik

Sosyal ağ, tüm internet nüfusunun büyük bir kısmına sahiptir. Sosyalleşiyorsanız ve varlığınız hissedilmiyorsa, sıralamalarınızın acı çekmesine neden oluyorsunuz. Bir gerçek olarak, SEO’da sahip olduğu gizli faydalardan başka, sosyal sinyaller bir sıralama faktörü olarak daha fazla zemin kazanıyor.

İçeriğinizle hedeflemek istediğiniz kullanıcılar çoğunlukla sosyal medya platformlarında asılı duruyor. Onlarla ne kadar çok etkileşime girerseniz, markanıza kendilerini daha iyi tanırlar ve sizden daha fazla içerik tüketmek isterler.

Ayrıca Oku: Tüm Sosyal Medya Platformlarında Yeni / Eski Blog Yazılarını Otomatik Paylaşmak için En İyi 10 WordPress Eklentisi

12. İçeriğinizi tanıtmamak

Kimsenin okuyamayacağı kaliteli içeriğe sahip olmak ne kadar iyi? Mevcut çevrimiçi, içeriğinizi geniş çapta paylaşarak markanızı duyurmakla ilgilidir. İçeriği tanıtmak için saldırganlık ve bağlılık gerekir. İçeriğinizi tanıtmanın bir yolu olarak sosyal medyada aktif olun.

Ayrıca, içeriğiniz için bir bütçe belirleyin, böylece oynatmak için ödeme yapabilirsiniz, çünkü bazen SEO’daki tüm farkı yaratır.

13. Öngörülemeyen yayıncılık

İnternet kullanıcıları orada tüketilecek içerik için mutlu, ve başka bir şey. İnsanlar internetten haberler, trendler, eğlence, alışveriş, birkaç söz için banka olabilir. Bu nedenle, içerikle ilgili olarak vermeniz gereken değer önceden kestirilemez.

Nitekim, kitleleriyle birlikte bir momentum yayınlayan markalar, tutarlı bir gönderme alışkanlığına sahip markalardır. Bu şekilde, haftanın belirli günleri veya ayları için size güvenmeden, size güvenebilecek kültürlü bir kitle tabanı oluşturursunuz. Google’daki sıralamanız için de çok şey yapar.

14. Bozuk bağlantıları ihmal etme

Bozuk bağlantılar az çok büyüyen web sitelerinin bir parçasıdır. Bir web sayfasından daha fazlasına geçtikçe, kopuk bağlantılar için fırsatlar artmaya devam ediyor. Platformunuzda yapılacak küçük değişiklikler bağlantıların kopmasına neden olabilir. Örneğin, bağlandığınız bir web sitesi kaldırılırsa, bozuk bir bağlantı elde edersiniz. Ayrıca, bir noktada bazı site bakımınız varsa, bağlantılarınızın birçoğu kopacaktır.

Profesyonel ipucu: Diğer sitelere ne olacağını kontrol edemezsiniz, ancak kendi sitelerinize ne olduğunu kontrol edebilirsiniz. Bu nedenle, sıralama faktörlerinizde büyük bir sorun haline gelmeden önce kasıtlı olarak platformunuzu kontrol etmeye, kırık bağlantıları kontrol etmeye ve düzeltmeye karar verin. Unutmayın, kullanıcı deneyiminiz her zaman bozuk bağlantılarla tehlikede.

15. Eksik meta veriler

SEO uygulamasının hiçbir noktasında meta verileri yok saymalısınız. Arama motorlarının taranması ve kitlelerin sitenizin neyi ilgilendirdiğini daha iyi anlamaları için ek bilgiler sağlarlar. Ayrıca, bu sadece meta verilere sahip olmakla kalmayıp, bunları nasıl kullandığınızla ilgili olarak hesaplanmakla ilgilidir.

Birincisi, hedeflediğiniz anahtar kelimeleri yakaladıklarından emin olun. Kısaca oldukları gibi, markanızı dünyaya sundukları için benzersiz ve orijinal olmalılar. Söz konusu konuyu yansıtacak hedeflenmiş anahtar kelimelerinizle birlikte markanızın özünü yakalamalarına izin verin.

Profesyonel ipucu: sayfa başlıkları hiçbir zaman 65 karakterden uzun olmamalıdır.

16. Yerel SEO’ya bakış

Yerel SEO’nun rekabetinizi yenmek için kaldıraç olduğunu biliyor muydunuz? Yerel pazar size daha fazla avantaj sağlıyor çünkü rakiplerinizden daha iyi anlıyorsunuz.

Bu nedenle, yerel kitleniz için optimizasyon yapmadığınızda, ancak daha geniş pazar alanı için rekabet etmekle meşgul olduğunuzda, Google’da bu kadar düşük bir sıralama elde edersiniz. Yerel kitlenizin herhangi bir marka tarafından hedeflenmediğini varsayalım, ardından diğer nüfusa ulaşmak için bunlardan yararlanın.

17. İçeriğinizi güncellemeyi unutmak

İçeriğinizi güncellemek yine bir ‘ev bakımı’ sorunudur. Uygun olarak SEO uygulaması, kaliteli içerik oluşturmanın ve onu hedef kitlenizle paylaşmanın ötesine geçer. Google’ın her zaman yüksek kaliteli içeriğe sahip bloglara öncelik verdiği bilinmektedir..

Her seferinde kaliteli içerik yayınlamak için bir kişi olsanız da, kayıtlara geri dönmeniz ve her şeyi taze tutmanız gerekir.

Birkaç ay ve yıllar öncesinden platformunuzda bulunan malzeme yeni bir görünümü hak ediyor. Herdem yeşil içerik blog dünyasında çok popüler olduğundan, içeriğinizi güncellemek bunu yapmanın harika bir yoludur.

Bunun en hızlı yolu periyodik bakım yapmaktır. Bu şekilde, önceki çalışmalarınızdan bazılarını manuel olarak gözden geçirebilir ve yenileyebilirsiniz. Alternatif olarak, otomatik bakıma yardımcı olması için Google Search Console gibi bir araç düşünün.

18. Yinelenen içerik

Aslında, başka bir kişinin çalışmasını yeniden yayınlamak, sizi bazı telif hakkı ve yasal sorunlara sokabilecek intihaldir. Genel olarak, çevrimiçi tüketmek için çok fazla bilgi var, insanların gereksiz bilgi için yer yok. Yaratıcılığınızın düşük olduğu o günlerden birine sahipseniz, Google’ın sitenizi yalnızca içeriği çoğaltmaktan cezalandırması gerçekten riske değer mi??

Google, açık ara ile web sitelerini tercih ediyor benzersiz ve orijinal içerik. Bir bilgiyi yeniden gözden geçirmek istiyorsanız, güncelleyin ve yeniden paylaşın veya yeniden kullanın. Bilgiyi yeniden kullanmanın harika yolları, diğerlerinin yanı sıra infographics, eğitici videolar ve e-Kitaplar.

19. Makale eğirme

Yinelenen içerik dışında, makale döndürme yalnızca Google tarafından cezalandırılacak büyük bir hatadır. Bir makale alıp ondan başka içerik parçaları bulmak için döndürdüğünüzde, sadece kalitesinden ödün vermekle kalmaz, aynı zamanda markanızı ucuzlaştırırsınız. Kelimeler farklı şekilde yazılabilir ve düzenlenebilir, ancak kalite hiçbir şekilde gelişmeyecektir.

20. Kötü yazılmış URL’ler

Kötü URL'ler

Resim: URL sorunları

URL’ler sizi SEO için ideal bir yer olarak göstermeyebilir, ancak bunlar URL’dir. Alt çizgi, sembol, büyük harf ve alakasız sayılar dahil etmek SEO’nuza zarar verebilir. İdeal olarak, kullanıcılar sitenizin ne hakkında olduğunu sadece URL’lerden bile anlatamazsa, sitenizin hatırlanabilirliği söz konusudur. Kötü yazılmış bir URL örneği www.example.com/Gsd_%12_f231&%

21. Cep telefonunu unutmak

Cep telefonunun yükselişiyle cep telefonunu unutamazsınız ve hayatta kalmayı ümit edemezsiniz; mobil kitle masaüstü izleyiciden çok daha önemlidir. Bu nedenle Google, masaüstü kullanıcılarından önce mobil kullanıcılara her zaman öncelik verir.

Google’ın testiyle mobil cihazlara uygun bir test yapın ve platformunuzun uygun olup olmadığını öğrenin. İçerik, tasarım, yazı tipi, miktar ve kalitenin hem mobil hem de masaüstü kitlelere eşit olarak sunulması gerektiğini unutmayın..

22. Tarayıcılarla uyumsuzluk

Hiç bir site açtı ve tarayıcınızla uyumsuz olduğunu gördü. Bu çok can sıkıcı olabilir. Her ne kadar tarayıcılarla en iyi arama motorları olarak Google için optimizasyon konusunda spesifik olsanız da, farklıdır. Kullanıcılar farklı tarayıcıları tercih eder ve belirli bir tarayıcıyla sınırlarsanız, büyük bir kitleyi kaybedersiniz.

Çoğu kişi Google Chrome’u tercih ediyor gibi görünebilir, ancak Google’ın bir arama motoru olduğu için tarayıcı kadar baskın hale gelmemesi her şeyi değiştirir. Firefox ve Opera oldukça yaklaşıyor ve bu nedenle hedef kitleniz için optimizasyon yaparken bu kullanıcıları kilitlemenize gerek yok.

23. Uzun biçimli içeriği yok sayma

Çoğunlukla, 500 kelimenin altındaki kısa biçimli içerik, uzun biçimli içeriğe kıyasla en az ilgi çekicidir. Sıralama için, kullanıcıların platformunuzda geçirdiği süre önemlidir. İnsanların platformunuzda olmaktan hoşlandıklarını ve Google’ın yüksek bir sıralamayı hak ettiğini gösteren bir işarettir..

Uzun biçimli içerik, anahtar kelimelerinizi anahtar kelime doldurmadan örtmek için yeterli zaman ve alan sağlar. Ayrıca içeriğinizden bu yana tablolar, çizelgeler, listeler, şekiller, H1 etiketleriyle birlikte odanız da var. Güvenli oynamak için makaleleriniz için 1000 – 2000 kelime hedefleyin. İşin püf noktası, kitlenizin sonuna kadar okuyabilmesi için ilgi ve kalite tutarlılığını sağlamaktır..

24. Tutarsız çevrimiçi profiller

Bir markanın hayatta kalması, tutarlı ve saygın bir imajı koruma yeteneğine çok bağlıdır. Dijital alan için, gönderdiğiniz her iletişim markanız hakkında çok şey söyler. Çevrimiçi tutarsız bilgilerle karşılaşırsanız, yalnızca güvenilirliğini değil, SERP’de ilk sırada Google’la da zemini kaybedersiniz. Google, taranacak bilgilerin sağlanması için milyonlarca platformu kaynağa tarar. Böyle olduğunda, dünyaya sergilemek için tutarlı bir markanız olsaydı.

25. Çok fazla pop-up reklam

Her şeyden önce, pop-up reklamlar eskisi kadar etkili değildir. Ayrıca, özellikle tüm ekranı kaplayanlar çok can sıkıcı olabilirler. Önce mobil optimizasyonu düşündüğünüz göz önüne alındığında, pop-up reklamlar, çalışmak için küçük bir ekran alanına sahip mobil site kullanıcıları için çok rahatsız edici olabilir..

26. Videonun önemli olmadığı varsayılarak

Çoğu SEO, video içeriği için hiçbir saygı veya perspektife sahip olmayan resim ve metne çok fazla odaklanır. Sorun şu ki, sosyal medya ve teknoloji videoyu artık göz ardı edilemeyecek kadar popüler hale getirmek için çok ileri gitti..

Bununla birlikte, video içeriğinin hala önemli olmadığını varsayarsanız, büyük bir sıralama fırsatından ödün veriyorsunuz. YouTube, Vimeo ve diğerleri gibi platformlar avantajınıza çalışarak daha önce sahip olmadığınız başka bir kitle kapasitesine erişmenizi sağlamalıdır.

27. Kitle geri bildirimlerini yok sayma

Geri bildirim, SEO’da doğrudan pazarlama çabasının bir göstergesidir; kitlenizin geri bildirimlerini göz ardı edemezsiniz. Geri bildirim bir şikayet, soru veya basit bir yorum olsun, onlara geri dönerseniz çok şey ifade eder.

Birincisi, SEO’nun büyük bir parçası olan onları meşgul tutar. İkincisi, özellikle geri bildirimin olumsuz olduğu yerlerde spekülasyon için yer bırakmazsınız. Google’ın müşteri memnuniyetine değer verdiği için, onları hissettirme şeklinizin rütbe pozisyonunuza yansıyacağını unutmayın..

28. Kötü tasarlanmış bir siteyi koruma

Web tasarımı, çoğu web sitesi sahibinin dikkate almadığı teknik SEO unsurudur. Kullanıcı deneyimi alanında her şeyi perspektif içinde tutar. Kullanıcılar sitenizde hızlı bir şekilde gezinemez, bir şeyler bulamaz ve içeriği rahatça okuyamazsa, sitenizde olmaları için hiçbir nedenleri yoktur. Bunu düzeltin ve sıralama pozisyonunuzu düzeltin.

29. Promosyon mesajlarını fazla paylaşma

İçerik esas olduğu kadar, promosyon mesajlarına çok fazla yapışırsanız, sıralamanıza zarar vereceksiniz, insanlar hizmetlerinize abone olurken ve içeriğinizi tüketirken aldattı veya baskı altında olduklarını hissetmek istemiyorlar. Bu nedenle, içeriğiniz markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi iterken yalnızca tek boyutlu olmamalıdır.

30. Belirsiz harekete geçirici mesaj

Kitlenizin ne yapmasını istiyorsunuz? Anlat onlara. İnsanlar, müşterilerinden ne istediklerini bilen markalara çok daha güvenilir ve saygılılar. Abone olmalarını, satın almalarını, aramalarını, ziyaret etmelerini, sipariş vermelerini veya başka bir şey yapmalarını istiyorsanız, onlara bildirin. Bazen hiçbir şey yapmazlar çünkü yapılacak bir şey yokmuş gibi hissetmezler.

Paketleme

SEO devam eden bir çok şey var, bu yüzden çalıştırmayı seçtiğiniz stratejilere meraklı olmalısınız. Üzeri ve üstü, mevcut eğilimler ve Google güncellemeleri ile güncel kalmanıza yardımcı olur. Bu, sıralamanızı öldürebilecek hatalara inmeden SEO’yu güvenle nasıl uygulayabileceğinizdir..

Yazar Bio: Duncan Kingori yönüne SERPBook

Duncan on yıldır yazı mesleğinde. Bilgilendirici makaleler yazma konusunda büyük deneyime sahip ve çalışmaları birçok popüler yayında takdir edildi ve yayınlandı..

Ayrıca Oku:

  • 2020’de Web Sitesi Trafiğini Artırmanın 25 Yolu
  • 2020 için Sayfa İçi SEO Kontrol Listesini Tamamlayın
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me