2020 İçin SEO Eğilimleri: 5 Öngörülecek

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ruh ve başarının en üst seviyeye bir web sitesi yükseltme kalbidir. Ancak, SEO dinamizmi zaman zaman takip etmek zorlaştırır. 2019 SEO için harikaydı. Yeni trendler, araçlar ve güncellemeler sektörü düzenli olarak sular altında bıraktı.


Arama motoru optimizasyonu

Gelecek yıl için sabırsızlanıyoruz, sektördeki uzmanlar 2020 için en son SEO trendleri. SEO trendleri ve teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, o zaman, burada aynı bazı özetlenmiştir. Bu nedenle, web sitenizin ve sonuçta işinizin daha iyi performans göstermesi için bu eğilimleri benimsemeye hazır olun.

Ayrıca, Oku Her Uzmanın Kullandığı Ücretsiz SEO Araçları.

Trend # 1: Sesli Arama Optimizasyonunu Kullanma

Sesli Arama Optimizasyonu

Her ne kadar 2019’da yüksek süren bir SEO taktiği olsa da, Yeni Yıla da genişliyor. Neden? Sesli arama optimizasyonuna herkes tarafından kolayca erişilebilir değil aynı zamanda modaya uygun. Günlük yaşamımızı daha rahat hale getirmek için Google Asistan, Siri ve Alexa ile köşedeki insanlar önemli sayıda sesli arama yapmayı tercih ediyor.

Son birkaç yıl boyunca çeşitli çalışmalar yapıldı ve insanların% 61’inden fazlasının, özellikle mobil cihazlarında sesli aramaları kullanarak rahat ettikleri bulundu. Nüfusun% 17’si hala bu teknolojinin kullanımına aşina olmasa da, sadece% 14’ü onu kullanmaktan rahatsız değil.

Başka bir çalışma, gençlerin% 55’inin ve yetişkinlerin% 41’inin günlük olarak birden çok kez sesli arama kullandığını buldu. İşletmeler söz konusu olduğunda, şirketlerin% 46’sından fazlası diğer yerel işletmeleri bulmak için sesli arama optimizasyonunu kullanıyor.

Sesli arama optimizasyonunu uygun şekilde kullandığınızdan emin olmak için yerel aramanızı optimize etmeniz gerekir. Coğrafi hedefli anahtar kelimeler eklemek, daha sadık ve sağlam bir müşteri tabanı oluşturmaya yardımcı olur.

Sesli arama sorgularında daha üst sıralarda yer almak için, web sitenizi mobil uyumlu ve sesli arama teknolojisiyle yeterince entegre hale getirmeniz gerekir. Google her zaman mobil uyumlu siteleri optimize eder.

Serin Gerçek:

 • Tüm aramaların% 50’si 2020’ye kadar ses tabanlı olacak

Trend # 2: Kaliteli İçerik Geliştirme

Şüphesiz “Content is King” ifadesini duydunuz! Ama neden bu kadar çok vurgu yapıldığını biliyor musunuz? Nedeni basittir – insanlar hayatlarına değer katan ve esas olarak sorunlarını çözen cevaplar almak için blogları okurlar. Bu nedenle, okuyucuları ilgilendiren kaliteli içerik geliştirme ihtiyacı gereklidir.

Kaliteli İçerik Geliştirme

İyi içerik, sitelerinize daha fazla okuyucu getirir ve onlara biraz daha uzun süre bağlı kalmalarını sağlar. Bu da SEO performansınızı artırır.

Ancak, daha fazla okuyucu çekmek için yüksek kaliteli içerik üretmeniz önemlidir. Kitleniz markayla bağlantı kurabilmeli ve bloglarınız ideal ortam olarak hizmet vermelidir. Ayrıca, arama motorlarıyla en iyi şekilde çalıştığı için en az 1840 kelime olan uzun biçimli içerik yazmaya odaklanmalısınız. Uzun biçimli içerikler daha ilgi çekici olmakla kalmaz, aynı zamanda SEO açısından da yeterli performans gösterir.

Kaliteli uzun biçimli bir içeriğin arama motorlarında sıralama şansı yüksektir. Ayrıca, sosyal medyada kısa sürümlerden daha fazla pay alırlar. Ayrıca, Infographics, videolar ve resimler gibi görsel sunumları içeren bloglar da daha iyi ilgili SEO sunar. İçeriği alıcının yolculuğuna göre oluşturun ve kişiselleştirilmiş içerik hazırlayın.

Bu nedenle, kaliteli uzun biçimli içerik hazırlamaya odaklanmak, SEO uzmanlarının 2020’de dikkat etmesi gereken trendlerden biri olacaktır..

Serin Gerçek:

 • Müşterilerin / müşterilerin% 84’ü eğitici ve ilgi çekici içerik üreten markalar arıyor

Ayrıca Oku:

 • 2020’de Herkesin İhtiyacı Olan Bloglama Araçları
 • Rakiplerinizden Yeni İçerik Fikirleri Oluşturmak İçin 4 Kolay Adım

Trend # 3: Yüksek Sıralamalı Snippet’i Hedeflemek

Yüksek Sıralama Snippet'ini Hedefleme

Son zamanlarda, Google’da belirli bir anahtar kelimeyi ararsanız, aynı anahtar kelime için en üst sırada yer alan web sitesinden bir snippet göstermeniz ihtimali vardır. Google, # 1 sitesini göstermek yerine, öne çıkan bitleri göstermeye başladı. Pazarlamacılar bu noktaya “sıfır pozisyon” diyorlar.

SEO uzmanları artık belirli anahtar kelimeleri kullanarak sıralamayı hedefliyor, bu nedenle Google’ın ilk sayfasında öne çıkan bir snippet kazanıyor.

Ancak, sayfanın üst kısmında öne çıkan bir snippet almak için SEO oyununuzu yükseltmeniz gerekir.

Bir çalışma, öne çıkan snippet’lerin en iyi 10 sonuçta yer alan içerik için görüntülendiğini ortaya koydu. Daha yakından, öne çıkan parçaların% 90.1’i ilk 5 sıradaki içerikten alınmıştır. Bu nedenle, doğru SEO tekniklerini kullanmak ve yüksek dereceli ve değerli bir içerik oluşturmak gerekir.

SEMrush tarafından yapılan bir başka araştırma, 6.9 milyon snippet ve neredeyse 80 milyon anahtar kelimeden sadece% 7’sinin jenerik olduğunu gösterdi. Anahtar kelimelerin% 41,59’u soru içerir ve sıralama snippet’leri buna bir cevap içerir. Soru anahtar kelimeleri kullanmak, öne çıkan snippet’leri alma şansını% 480 artırır. Bu nedenle, doğru anahtar kelimeleri kullanmak ve bunun için doğru içeriği hazırlamak bir pasaj kazanmanıza yardımcı olabilir.

Öne çıkan bir snippet kazanın

Parçacık kazanmanın başka bir hilesi, içeriği H2 ve H3 etiketleri (alt başlıklar) kullanarak düzenlemek olacaktır. Sayıları ve madde işaretlerini kullanmak, içeriğin biçimlendirilmiş ve daha hazır görünmesini sağlar.

Öne çıkan snippet’ler SEO’nuzu güçlendirmenin basit ama etkili bir yoludur.

Serin Gerçek:

 • Öne çıkan bir snippet alan web siteleri, Tıklama oranlarında (TO)% 516 artış gördü

Trend # 4: Yapay Zeka İçin Köklenme

Yapay Zeka İçin Köklenme

Son birkaç yılda, daha iyi ve erişilebilir hale gelen Yapay Zeka (AI) kullanımı arttı. Chatbotlar ve yapay zeka asistanları tarafından desteklenen, web sitenizin büyümesi için bunları kullanarak olumlu sonuçlar getirebilir. Chatbotlar ve yapay zeka, şirketinizin resmi çalışma saatlerinden sonra bile diğer kullanıcılarla bağlantı kurmasını sağlayarak markanızın erişimini artırır.

24 × 7 chatbot hizmeti, şirketlerin herhangi bir insan yardımına ihtiyaç duymadan garip saatlerde müşterilerden gelen e-postalara veya sorulara anında yanıt vermelerini kolaylaştırır. Bu sadece chatbotların ve yapay zekanın kullanımını doğrular. Ayrıca, chatbot’ları ve yapay zekayı kurmak düşük maliyetlidir ve ayrıca çalışanlar üzerindeki baskıyı azaltmaya izin verir.

Markanızın web sitesine sohbet botları ve yapay zeka ekleyerek, tüm süreci daha otomatik hale getirerek kullanıcılara sitede doğru zamanda gezinmek için doğru kılavuzu sunursunuz. Yapay zeka ve sohbet botları, ziyaretçinin alıcının yolculuğu boyunca yol göstererek sonunda daha fazla dönüşüme yol açabilir.

Bu nedenle, Yapay Zeka’ya kök salmalı ve Yeni Yılda SEO tekniklerinizle aynı şeyi entegre etmelisiniz..

Serin Gerçek:

 • İşletme liderlerinin% 72’si Yapay Zekanın çoğu işletme için bir avantaj olduğunu düşünüyor

Trend # 5: RankBrain’i Anlamak

RankBrain, 2020 için önde gelen SEO trendlerinden biri olacak. RankBrain, Google tarafından kullanılan ve hedeflenen arama sonuçlarıyla kullanıcılara daha iyi hizmet vermeye odaklanan temel algoritmadır. 2015 yılında Google’dan yetkililer RankBrain’in üçüncü en önemli sıralama göstergesi olduğunu açıklamıştı.

RankBrain'i Anlama

Kullanıcılar genellikle Google’da karmaşık, uzun kuyruklu sorgular kullanır. RankBrain bu sorguları yorumlar ve arama sonuçlarını optimize etmek için çevirir. Birbirleri arasındaki benzerlikleri bulmak için bağlantısız soruları analiz eder, bu da karmaşık aramaların gelecekteki anlayışını artırır ve ilgili konuları bulur.

RankBrain zaten akıllıdır ve ne kadar çok veri toplarsa, arama hedefleri sağlamada o kadar hızlı olur.

Genellikle orijinal arama sorgusundan eşanlamlıları ve ilgili terimleri analiz eder ve diğer sayfaları ilişkili kelimelerle inceler. Bu, kişiye son derece optimize edilmiş sonuçlar sunmasını sağlar.

Algoritma daha sonra, arama hedefini daha da daraltmak için düşük hemen çıkma oranları, daha uzun bekleme süreleri ve daha yüksek tıklama oranları gibi faktörleri kullanarak iyi sonuçları analiz eder..

RankBrain’i anlamak ve bunu kendi yararınıza kullanmak iyi SEO için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle en deneyimli SEO uzmanları, her bir web sayfası için meta açıklamaları optimize ediyor ve daha fazla tıklama getiren daha cazip hale getiriyor ve karşılığında sayfanın sıralamasını yükseltiyor.

RankBrain’i kendi yararınıza kullanmanın başka bir yolu, sayfanın kullanılabilirliğini artırmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek olacaktır. Sayfanızda ne kadar fazla zaman geçirdiyse, RankBrain tarafından tanınma şansınız o kadar artar.

Serin Gerçek:

 • Google her gün yaklaşık 3 milyar arama alıyor ve bunların% 15’i RankBrain için yeni

Özetlemek

2020’de dikkat etmeniz gereken SEO trendleri şunları içerir:

 • Sesli arama optimizasyonundan yararlanma
 • Kaliteli içerik geliştirme
 • Google’da öne çıkan snippet’leri hedefleme
 • Daha ileriye ulaşmak için Yapay Zekayı Kullanma
 • RankBrain algoritmasını anlama ve kullanma

Web sitelerinin fark edilmesi için önemli bir unsur olan SEO dinamiktir ve sürekli gelişmektedir. Bu nedenle, alakalı kalmak için tüm bu değişikliklerle güncel kalmak önemlidir. 2020 yılında SEO trendleri aslında bu yıl trend olan bir uzantısıdır. Ancak, günlük olarak daha fazla güncelleme yapıldığından, kendinizi de güncellemelisiniz.

Sadece yukarıda belirtildiği gibi trendleri aklınızda tutun ve SEO’nun geleceğini ve nihayetinde işinizi kolayca yapabilirsiniz.

Ayrıca Oku:

 • WordPress Web Siteleri için En İyi SEO Eklentileri
 • Web Siteniz İçin En İyi SEO Analiz Yazılımı
 • Bir Web Sitesinin Dizin Oluşturma Sürecini Hızlandırma?
 • 2020 yılında Web Sitesi Sıralamanızı Öldürebilecek 30 SEO Hatası
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me