Wix vs WordPress – Który jest najlepszy?

Obie Wix i WordPress są narzędziami do budowy strony internetowej. Nie jest to łatwa decyzja dotycząca tego, który wybrać, zwłaszcza jeśli użytkownik jest nowy w tworzeniu strony internetowej.


WordPress to system zarządzania treścią, oraz Wix to kreator stron internetowych. Użytkownik musi zrozumieć ich różnicę przed podjęciem decyzji o wyborze.

W tym blogu porównamy Wix vs WordPress oparty na sześciu parametrach, aby pomóc użytkownikowi w określeniu, która platforma jest dla niego najlepsza.

Wix vs WordPress

1) Koszty i ceny

Pierwszą rzeczą, którą użytkownik musi określić, jest koszt opracowania strony internetowej. Koszt i ceny odgrywają istotną rolę w wyborze platformy. Zależy to całkowicie od budżetu użytkownika. W tej sekcji ustalimy, która platforma jest opłacalna.

WordPress:

WordPress jest darmowy w użyciu platformy, ponieważ jest open source. Użytkownicy będą potrzebować hostingu i nazwy domeny do instalacji. Istnieje również wielu dostawców hostingu dla użytkownika i zależy to od ich budżetu.

W przypadku, gdy użytkownik zdecyduje się na premium motywy lub wtyczki WordPress, koszt wzrośnie. Mimo że mają opcję obniżenia kosztów, przechodząc do bezpłatnych wtyczek i motywów WordPress. Pozwala użytkownikom dodawać funkcje bez konieczności aktualizacji planu hostingowego.

ceny wix i wordpress

Wix:

Podstawowa wersja kreatora stron internetowych jest udostępniana za darmo przez Wix. Istnieją jednak dwie wady wersji podstawowej. Pierwszym z nich jest to, że niestandardowa nazwa domeny jest niedozwolona, ​​adresem strony będzie username.wix.com/sitename, a drugim jest to, że na dole i na górze strony znajduje się reklama marki..

Niezbędne dodatki nie są również dostarczane w wersji podstawowej. Istnieje kilka planów premium, a każdy z nich daje inne ograniczenia pamięci i przepustowości.

Wszystkie te koszty nie obejmują aplikacji kupowanych przez użytkownika z rynku aplikacji Wix.

Wniosek:

WordPress wygrywa pod względem kosztów i cen, ponieważ daje użytkownikowi swobodę korzystania z niego w dowolny sposób. Kilka firm hostingowych oferuje elastyczne plany, a koszt zależy od zasobów użytkownika.

2) Układ i projekt

Sukces strony zależy od układu i projektu. Projekt musi być atrakcyjny i przyjazny dla użytkownika. W tej sekcji ustalimy, która platforma zapewnia najlepszy projekt i układ.

WordPress:

Użytkownicy mają możliwość wyboru spośród tysięcy płatnych i bezpłatnych motywów w WordPress.

Darmowe motywy mają ograniczone wsparcie, chociaż przechodzą dokładny proces przeglądu. Z drugiej strony, płatne mają opcje wsparcia premium i mają więcej funkcji.

Motywy WordPress mają wbudowane opcje dostosowywania. Użytkownicy mogą dostosowywać te motywy WordPress za pomocą wtyczek do stylizacji.

Bezpłatne motywy można pobrać z WordPress.org. Użytkownicy mogą kupować płatne w sklepach takich jak CSSIgniter, Themify i StudioPress.

Wix:

Ma około 500 szablonów, z których użytkownicy mogą wybierać w Wix. Ich konstrukcja jest napisana w HTML 5 i jest w pełni responsywna. Użytkownicy mogą dostosować wygląd strony internetowej za pomocą wbudowanych narzędzi. Mogą zmieniać układ przedmiotów i zmieniać układ.

Projekty są dostępne dla każdego rodzaju strony internetowej. Istnieje pięć kategorii szablonów, na przykład eCommerce, osobiste, hobby, sztuka & rzemiosło i biznes.

Po ich wybraniu szablonów nie można zmienić. Użytkownicy mogą korzystać z wbudowanych narzędzi w celu dostosowania i modyfikacji, ale nie mogą zmienić na inne. Jest to znacząca wada Wix.

Wniosek:

WordPress ma większą różnorodność układów i motywów projektowych w porównaniu do Wix. Nie ma żadnych ograniczeń dla użytkowników w zakresie dostosowywania lub zmiany motywów w WordPress.

3) Która jest lepszą platformą do blogowania?

Użytkownicy mogą używać zarówno Wix, jak i WordPress do blogowania. Często rozpoczynając blog, szukają dostępnej platformy, aby rozpocząć blogowanie. W tej sekcji porównamy, która platforma jest lepsza do blogowania.

WordPress:

34% stron internetowych działa obecnie na WordPress. Wcześniej zaczęło się jako platforma blogowa, ale powoli przekształciło się w kompletnego kreatora stron internetowych.

WordPress ma wszystkie wymagane funkcje do blogowania, w tym zaawansowane funkcje. Użytkownicy mogą używać edytora bloków Gutenberga do tworzenia atrakcyjnych układów swoich blogów. Ma natywny system komentowania.

Użytkownicy mogą rozszerzać swoje blogi za pomocą dowolnych wtyczek lub dodawać dowolne funkcje, które chcieliby w swoich blogach.

Wix:

Wix zawiera wszystkie niezbędne funkcje wymagane do blogowania, na przykład kategorie, filmy i zdjęcia, tagi, archiwa itp.

W przeciwieństwie do WordPressa nie ma natywnego systemu komentowania. Wix wykorzystuje komentarze na Facebooku, a te komentarze nie są przenośne.

Brakuje również takich funkcji, jak posty z datowaniem wstecznym, polecane obrazy i wiele innych. W przypadku postów na blogu interfejs pisania nie jest taki sam jak w kreatorze stron Wix. Wykorzystuje edytor zwykłego tekstu i jest ograniczony pod względem opcji formatowania.

Wniosek:

WordPress wyprzedza Wix jako platformę blogową. Wix jest zbyt prosty i nie ma wielu niezbędnych funkcji.

4) Przenośność danych

Przenośność danych daje użytkownikom swobodę przenoszenia treści, jeśli chcą to zrobić. W tej sekcji porównamy przenośność danych w WordPress i Wix.

WordPress:

Użytkownicy mogą łatwo eksportować swoje treści do WordPress. Za pomocą eksportera jednym kliknięciem użytkownicy mogą pobierać swoje treści w formacie XML. Ponieważ WordPress jest platformą samoobsługową, użytkownicy mogą tworzyć kopie zapasowe, pobierać pliki multimedialne i ręcznie eksportować swoje dane WordPress. Jeśli nie są zadowoleni z obecnej firmy hostingowej, mogą szybko przenieść swoją witrynę WordPress na nowego hosta.

Przenośność danych

Wix:

W Wix istnieją ograniczone opcje przenoszenia treści na inną platformę. Użytkownicy mogą eksportować swoje posty na blogu, jeśli mają format XML, i muszą ręcznie pobierać strony, obrazy, filmy i inne treści. Wix hostuje całą zawartość na swoich serwerach, a użytkownicy nie mogą eksportować jej w inne miejsce.

Wniosek:

Pod względem przenośności danych WordPress jest znacznie lepszy w przenoszeniu danych.

5) Łatwość użycia

Zaczynając blogowanie, początkujący wolą go stworzyć bez konieczności kodowania lub wynajmowania projektanta strony. Użytkownicy mogą tworzyć swoje strony internetowe w Wix i WordPress bez konieczności kodowania. W tej sekcji porównamy, która platforma jest łatwa w użyciu.

WordPress:

Użytkownicy mogą używać edytora wizualnego do pisania treści. WordPress ma konfigurator motywów, jeśli użytkownik chce edytować właściwości motywów, których używają na swojej stronie internetowej. Chociaż WordPress nie ma wbudowanego narzędzia do przeciągania i upuszczania stron, użytkownicy będą musieli poznać ogólne różne sekcje, takie jak dostosowywanie, menu nawigacyjne, wizualny edytor postów itp. Istnieje niewielka krzywa uczenia się, ale dostępność tysięcy motywów ułatwia dostosowanie strony internetowej.

Wix:

Użytkownicy zyskują prostotę obsługi i najlepsze narzędzia do budowania swojej witryny w Wix. Ma interfejs przeciągania i upuszczania, a użytkownicy mogą przeciągać i upuszczać elementy w dowolnym miejscu na swojej stronie internetowej. Mogą zmieniać kolejność sekcji na swojej stronie internetowej, pisać zawartość i dodawać multimedia w przyjaznym środowisku. Jest doskonały dla początkujących, którzy nie wiedzą, jak kodować.

Wniosek:

Wix jest zdecydowanym zwycięzcą. Użytkownicy nie muszą inwestować czasu w naukę platformy ani instalować żadnych wtyczek, aby utworzyć witrynę. WordPress ma trochę krzywej uczenia się i wymaga instalacji niezbędnych wtyczek do opracowania strony internetowej.

6) Aplikacje i wtyczki

Rozszerzenia innych firm, takie jak aplikacje i wtyczki, mogą dodawać dodatkowe funkcje do witryny. W tej sekcji porównamy wtyczki i aplikacje na obu platformach.

WordPress:

Około 55 000 darmowych wtyczek jest dostępnych we wtyczkach WordPress.org. Posiada również wtyczki premium. Użytkownicy mogą zrobić prawie wszystko z wtyczek dostępnych w WordPress. Dostępna jest wtyczka do wszystkiego.

Wix:

Ma ponad 200 aplikacji, które zapewniają szeroki zakres funkcji. Istnieją wersje bezpłatne lub Lite, a niektóre aplikacje wymagają miesięcznych płatności lub różnią się cenami. Wix ma ograniczoną kolekcję aplikacji, ale obejmuje wszystkie niezbędne wymagane funkcje.

aplikacje wix

Wniosek:

WordPress jest wyraźnym zwycięzcą w tej dziedzinie. Użytkownicy mają do wyboru dużą pulę wtyczek i aplikacji WordPress i chociaż biblioteka aplikacji Wix stale się powiększa, wciąż jest ograniczona w porównaniu do tego, co oferuje WordPress.

7) Porównanie eCommerce

Zobaczmy, jak Wix i WordPress porównują w eCommerce, ponieważ sprzedaż rzeczy online jest istotną funkcją, której szuka większość użytkowników przy wyborze platformy.

WordPress:

42% witryn eCommerce działa na WordPress. Za pomocą WooCommerce WordPress sprawia, że ​​tworzenie sklepu internetowego jest płynnym procesem. Istnieje wiele różnych wtyczek eCommerce, z których użytkownicy mogą korzystać przy sprzedaży swoich cyfrowych lub fizycznych towarów, subskrypcji, wydarzeń i nie tylko.

Wtyczki eCommerce mają nawet swoje wtyczki i dedykowane motywy.

Wix:

ECommerce zawiera płatne plany w Wix. Użytkownicy korzystający z bezpłatnego abonamentu nie mogą korzystać ze sklepu eCommerce w Wix. Będą musieli przejść na płatny plan. WixStores zezwala tylko na Authorize.net i Paypal jako bramę płatności.

Użytkownicy mogą sprzedawać aplikacje innych firm, ale będzie to kosztować pieniądze, ponieważ te aplikacje mają miesięczne opłaty.

Wniosek:

WordPress + WooCommerce zapewnia swobodę, elastyczność i możliwości wyboru w porównaniu do Wix. Jest to idealny wybór do stworzenia sklepu internetowego, który może się rozwijać w przyszłości.

Podsumowując

Jako platforma do publikowania stron internetowych WordPress jest znacznie lepszy w porównaniu do Wix. Użytkownicy mogą osiągnąć wiele rzeczy dzięki WordPress na dłuższą metę. Mamy nadzieję, że przeczytanie tego bloga pomogło Ci wybrać odpowiednią platformę dla Ciebie.

Czytaj także,

  • WordPress.com vs WordPress.org
  • WordPress vs Blogger

Autor biografii:

Prinsa Prajapati jest pisarzem treści technicznych, który uwielbia pisać o tworzeniu stron internetowych WordPress, a także dzielić się wiedzą na temat najnowszych osiągnięć w świecie projektowania stron internetowych z Siliconithub. Lubi także dzielić się pomysłami na temat CMS, różnego oprogramowania, języków programowania i technologii.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me